Minerul și Recea – victorii pe linie în amicalele de pregătire

Echipele maramureșene de fotbal din Liga a 3-a se pregătesc de startul noului sezon și dispută meciuri amicale.

SCM Zalău – ACS Fotbal Comuna Recea: 0-2 (0-1)

Trupa lui Romulus Buia a jucat, miercuri, la Zalău cu echipa care a preluat drepturile de participare în Liga a 3-a ale clubului Unirea Mirșid, proaspăt promovată.

Recenii au marcat primul gol prin Cristian Ene, una dintre cele mai bune achiziții ale verii, jucător format la Academia Hagi și împrumutat de la FC Viitorul.

Al doilea gol l-a înscris Viorel Chinde, unul dintre marcatorii de serviciu din sezonul trecut, despre care încă se zvonește că are oferte mai bune de la echipe din Liga a 2-a. Acesta a șutat imparabil de la 20 de metri, în urma unei erori în defensiva zălăuană. Au mai trecut pe lângă gol Micaș și Rus, iar după golul de 2-0 gazdele au avut la rândul lor câteva ocazii mari de a marca, printre care o bară și o situație de unu la unu, scoasă in extremis de Bota. ACS Fotbal Comuna Recea a mai jucat un amical cu echipa din Zalău, sâmbăta trecută, pe Stadionul Comunal din Recea, gazdele învingând atunci cu 3-0.

ACS FC Recea: Alin Bota – Bogdan Paşca, Milian Urs, Claudiu Maftei, Mihai Cohan, Adrian Micaş, Cosmin Berinde, Alex Oltean, Romario Rus, Alex Mărieş şi Cristian Ene. Au mai evoluat: Vasile Iuca, Marius Potcoavă, Vlad Opriş, Kiss Lorand, Flaviu Ionescu, Eric Pirdeca, Ionuţ Mureşan şi Viorel Chinde. Antrenor: Romulus Buia

CSM Satu Mare – Minerul Baia Mare: 1-2 (0-1)

Băimărenii și-au mai întărit  lotul prin aducerea câtorva jucători trecuți de site-ul clubului în caseta tehnică, dar despre care încă nu s-a anunțat că au semnat sau sunt doar în probe. Printre ei, portarul băimărean Balazs Dombrady (18 ani, repatriat de la Miercurea Ciuc), Denis Cubaș și Paul Oșan, dar și Șandor și Groza.

În disputa de la Satu Mare cu nou promovata CSM (vezi foto sus), Minerul a marcat prin doi dintre jucătorii nou veniți. Scorul a fost deschis de Brian Lemac în minutul 38, urmat în debutul reprizei secunde de Alexandru Muscă (min 52). Echipa gazdă, antrenată de Zoltan Ritli, a marcat în minutul 61, animând finalul de meci.

Minerul Baia Mare – prima repriză: Danciu (23, Iuhasz) – Duruș, Suciu, Lupu, Sorin Șerban, Oșan, Cubaș, C. Tutuța, S. Bococi, Bedea, Lemac.

Minerul – repriza a doua: Gudea (65, Dombrady) – Lihet, Prunescu, David Simion, Șandor, Piper, Giurgiu, R. Rus, Stanciu, Groza, Muscă.

Antrenor: Dorin Toma.