Share
27 iunie 1953, s-a stins episcopul Ioan Suciu martir al credinței

27 iunie 1953, s-a stins episcopul Ioan Suciu martir al credinței

Ioan Suciu (1907–1953) a fost unul dintre cei mai importanți episcopi ai Bisericii Române Unite cu Roma (Greco-Catolice), rămânând în istorie ca un martir al credinței și un simbol al rezistenței spirituale în fața persecuției comuniste. S-a născut la 4 decembrie 1907, la Blaj, într-o familie profund religioasă de preoți greco-catolici. Tatăl său, preotul Vasile Suciu, a avut un rol important în viața bisericească și culturală a Blajului, fiind implicat în activitățile administrative ale Seminarului Teologic, iar mama sa, Maria Suciu, născută Coltor, provenea la rândul ei dintr-un mediu clerical. Familia a avut nouă copii, cinci băieți și patru fete, Ioan fiind al patrulea dintre aceștia. Printre frații săi s-a numărat Gheorghe Suciu, devenit academician și profesor universitar în domeniul chimiei și petrochimiei. Familia Suciu făcea parte din elita intelectuală a Blajului, iar unchiul matern al viitorului episcop, Ioan Coltor, a fost un renumit canonic și orator.

Ioan Suciu a urmat școala primară și liceul la Blaj, la Liceul „Sfântul Vasile cel Mare”, remarcându-se încă din copilărie prin inteligență, curiozitate și pasiune pentru studiu. După absolvirea liceului și promovarea examenului de bacalaureat, în 1925, a fost trimis la Roma, unde și-a continuat pregătirea teologică la Colegiul Grec „Sfântul Atanasie”. A urmat apoi cursurile Institutului Pontifical „Angelicum”, obținând doctorate în filosofie și teologie. În anul 1931 a fost hirotonit preot la Roma, după care s-a întors în România pentru a-și începe activitatea pastorală și didactică.

După revenirea în țară, a fost profesor la Blaj, predând teologie și limbi clasice, apoi rector și formator al seminariștilor. Datorită talentului său oratoric și apropierii de tineri, a devenit una dintre cele mai apreciate personalități ale Bisericii Greco-Catolice, fiind supranumit „episcopul tinerilor”. În anul 1940 a fost numit episcop auxiliar de Oradea, colaborând îndeaproape cu episcopul Valeriu Traian Frențiu, iar ulterior a devenit administrator apostolic al Arhidiecezei de Alba Iulia și Făgăraș.

După instaurarea regimului comunist și desființarea Bisericii Române Unite cu Roma, în anul 1948, Ioan Suciu a refuzat să renunțe la comuniunea cu Sfântul Scaun și să treacă la Biserica Ortodoxă, alegând să rămână fidel credinței sale, în ciuda riscurilor. În același an a fost arestat și internat succesiv la Dragoslavele și Căldărușani, fiind transferat ulterior la Penitenciarul Sighet, unde a îndurat un regim de detenție deosebit de sever, caracterizat prin frig, foamete, izolare și lipsa îngrijirilor medicale.

La 27 iunie 1953 s-a stins din viață în detenție, la Penitenciarul Sighet, la numai 45 de ani. Trupul său a fost îngropat în secret în Cimitirul Săracilor din Sighet, fără ca locul exact al mormântului să fie cunoscut până astăzi.

Recunoașterea oficială a sacrificiului său a venit după decenii de la moarte. La 2 iunie 2019, Papa Francisc l-a beatificat alături de alți șase episcopi greco-catolici români care au murit în urma persecuțiilor regimului comunist, cinstindu-i ca martiri ai credinței și modele de curaj, demnitate și fidelitate față de valorile creștine.

Vasile Petrovan

Citește și:

Vasile Deac „Moșu” va fi condus azi pe ultimul drum; PS Iustin va oficia slujba de înmormântare


Acum poți urmări știrile DirectMM și pe Google News.







Lasă un comentariu