Giulia Rob, elevă a Școlii Gimnaziale „Vasile Alecsandri” Baia Mare, a primit Trofeul Genului Muzical la Festivalul „Ursulețul de Aur” - 16 minute în urmă
Atleta Andreia Hryn a cucerit medalia de bronz în proba de aruncarea suliței la Campionatul Național U18 - 20 minute în urmă
„Învârtita Fraților Chindriș” – omagiu adus Maramureșului autentic printr-un nou proiect muzical deosebit - 2 ore în urmă
Scriitorul băimărean Flaviu Claudiu Mihali lansează volumele în versuri „Dezagregare” și „Cicatrici”, la Satu Mare - 2 ore în urmă
Părintele Alexandru Câmpeanu, fost paroh în Făureşti, distins cu Ordinul „Crucea Justinian Arhiepiscopul” – una dintre cele mai înalte distincții ale Episcopiei - 2 ore în urmă
Medalii de bronz și rezultate bune pentru sportivii LPS- structura „Aurel Vlaicu” Baia Mare în finala Campionatului Național de Atletism de la Craiova - 3 ore în urmă
Absolvenții promoției 1996 ai Liceului Tehnologic Forestier din Sighetu Marmației s-au revăzut după trei decenii de la terminarea studiilor - 4 ore în urmă
Caniculă în Maramureș: recomandări, puncte de prim ajutor și măsuri de prevenire a incendiilor - 4 ore în urmă
Artiști talentați ai Insieme Music School au cucerit scena Festivalului Internațional de Interpretare Muzicală „Ursulețul de Aur” - 4 ore în urmă
Violeta Diana Vele a cucerit Trofeul categoriei de vârstă în cadrul Festivalului „Ursulețul de Aur” - 7 ore în urmă
Salvează o viaţă!: Jandarmii maramureșeni au donat sânge (FOTO)
Începând cu data de 08 martie, jandarmii maramureşeni au demarat o campanie de donare sânge, la Centrul de Transfuzie Sanguină din Baia Mare, campanie intitulată „Jandarmii salvează o viaţă!”, activitate organizată în cadrul manifestărilor dedicate aniversării a 171 de ani de la înfiinţarea Jandarmeriei Române.
Acțiunea se desfășoară în scopul conștientizării faptului că sângele este un produs obținut prin donare benevolă, iar prin bunăvoința fiecăruia dintre noi putem contribui la salvarea persoanelor aflate la nevoie.
Prin această inițiativă, jandarmii maramureșeni sunt alături de cetățeni în aceste momente delicate nu doar prin măsurile de ordine și siguranță publică ci și prin astfel de gesturi menite să contribuie la creșterea șanselor de supraviețuire sau vindecare a persoanelor care depind de transfuzii sanguine.
Această acţiune se înscrie în cadrul unei campanii umanitare iniţiate încă din anii precedenţi la nivelul Jandarmeriei Române, scopul fiind contribuţia indirectă a jandarmilor la salvarea vieţilor unor persoane aflate în suferinţă.
„Noi vom continua astfel de activități în sprijinul celor cu diferite probleme de sănătate pentru a le oferi o șansă la viață iar donarea de sânge nu trebuie să se oprească odată cu pandemia, cu noul coronavirus. Haideți să continuăm această acțiune, donează sânge, acordă o șansă la viață!” – precizează reprezentanții IJJ Maramureș.


















