Trei tinere talente din Seini au strălucit pe scena Festivalului Internațional de Interpretare „Ursulețul de Aur” din Baia Mare - 7 minute în urmă
Se împlinesc 32 de ani de la tunderea în monahism a șase slujitori de seamă ai Bisericii; Cine sunt ei astăzi - 17 minute în urmă
Un nou centru de zi pentru vârstnici a fost finalizat la Rona de Jos - 1 oră în urmă
Micuță, dar talentată: Antonia Maria Oniga a câștigat Trofeul categoriei la Concursul Național „Tinere Talente” de la Bistrița-Năsăud - 1 oră în urmă
Giulia Rob, elevă a Școlii Gimnaziale „Vasile Alecsandri” Baia Mare, a primit Trofeul Genului Muzical la Festivalul „Ursulețul de Aur” - 1 oră în urmă
Atleta Andreia Hryn a cucerit medalia de bronz în proba de aruncarea suliței la Campionatul Național U18 - 1 oră în urmă
„Învârtita Fraților Chindriș” – omagiu adus Maramureșului autentic printr-un nou proiect muzical deosebit - 3 ore în urmă
Scriitorul băimărean Flaviu Claudiu Mihali lansează volumele în versuri „Dezagregare” și „Cicatrici”, la Satu Mare - 3 ore în urmă
Părintele Alexandru Câmpeanu, fost paroh în Făureşti, distins cu Ordinul „Crucea Justinian Arhiepiscopul” – una dintre cele mai înalte distincții ale Episcopiei - 3 ore în urmă
Medalii de bronz și rezultate bune pentru sportivii LPS- structura „Aurel Vlaicu” Baia Mare în finala Campionatului Național de Atletism de la Craiova - 4 ore în urmă
,,Donează sânge! Salvează o viață”!: Jandarmii maramureșeni au donat iar sânge (FOTO)
Având în vedere lipsa acută de sânge care se resimte în această perioadă, jandarmii maramureșeni s-au alăturat campaniei de donare de sânge ,,Donează sânge! Salvează o viață”!, desfășurată la nivel național de Jandarmeria Română, în parteneriat cu Patriarhia Romană.
Jandarmii și-au îndreptat pașii spre Centrul de Transfuzie Sanguină din Baia Mare, iar cei mai mulți dintre ei nu participă pentru prima oară la o astfel de activitate.
„Prin acest gest vrem să dăm dovadă de solidaritate faţă oamenii aflați în suferinţă, pentru care o picătură de sânge reprezintă viață, iar prin efortul comun putem aduce speranță și încredere celor a căror viață depinde de un gest atât de simplu, acela de a dona sânge.
Mulțumim celor care și-au arătat disponibilitatea pentru a se implica în această inițiativă onorabilă și, totodată, dorim să lansăm o invitație cetățenilor, să oferim împreună un suport pentru sănătatea celor aflați in suferință, să donăm sânge și să salvăm cât mai multe vieți!” – precizează jandarmii.















