Spitalul Județean de Urgență din Baia Mare va fi dotat cu noi aparate de ultimă generație - 20 minute în urmă
Cupa ABCD junioare 3, la Copalnic Mănăștur - 30 minute în urmă
Primăria Remetea Chioarului începe lucrări la apă și canalizare - 32 minute în urmă
5 mai 1880, s-a născut pictorul Alexandru Ziffer - 2 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, marți 5 aprilie 2026 - 2 ore în urmă
„Tânjaua Hotenarilor” are loc în acest final de săptămână; Vechiul obicei agrar atrage an de an numeroși participanți - 12 ore în urmă
Intervenție a salvamontiștilor în zona Strâmbu Băiuț în sprijinul unui bărbat accidentat - 13 ore în urmă
Etapă fără surprize în Liga 5 - 14 ore în urmă
Povestea tenismenei Karla Pop: de la primul antrenament, la performanțele obținute în turneele FRT - 14 ore în urmă
Peste 600 de sancțiuni contravenționale aplicate de polițiștii maramureșeni în minivacanța de 1 Mai - 15 ore în urmă
Jurnalistul și scriitorul Mircea Grumaz lansează volumul de poezii „Noroc că n-am ghinion”
Joi, 16 octombrie, de la ora 17.00, la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” Baia Mare va avea loc lansarea celui mai recent volum de poezii semnat de Mircea Grumaz, intitulat „Noroc că n-am ghinion”. Cartea a apărut la Editura PandaPrint, Baia Mare, 2025.
Evenimentul va fi prezentat de dr. Dana Buzura-Gagniuc, manager al Revistei de cultură „Nord Literar”.
Aceasta este cea de-a 13-a carte a jurnalistului și scriitorului băimărean, cunoscut pentru activitatea sa publicistică, și reunește 113 poezii.
Evenimentul promite o întâlnire caldă între autor și cititori, un dialog despre poezie, inspirație și norocul de a rămâne mereu curios față de viață. Sunteți invitați să participați!











