Maria-Adriana Demian a cucerit Trofeul Festivalului Național de Colinde Tradiționale și Cântece de Crăciun „Poveste de iarnă” - 7 ore în urmă
Cu colindul la Jandarmerie - 7 ore în urmă
Ultimul meci din acest an pentru CSM Sighet - 10 ore în urmă
Ministrul Sănătății, în vizită la spitalele din Baia Mare - 10 ore în urmă
Masa rotundă „Educație și Voluntariat” a reunit liceeni și tineri voluntari la Biblioteca Județeană - 10 ore în urmă
Galeria Premiilor „Alianța 2025” – Distincții pentru oficiali români - 11 ore în urmă
Atelier de creație pentru senioarele de la Centrul „Rivulus Pueris” din Baia Mare - 11 ore în urmă
„Crăciun în Satu’ de pe Deal” – tradiție și colind la Muzeul Satului din Baia Mare - 11 ore în urmă
15 decembrie 1989 – O prefață a Revoluției Române, sau chiar prima ei pagină? - 11 ore în urmă
Tradiție și continuitate: La Sighetu Marmației va avea loc cea de-a 57-a ediție a Festivalului de Datini și Obiceiuri de Iarnă „Marmația” - 11 ore în urmă
Se amână scumpirea țigărilor
Autorităţile amână pentru ianuarie 2020 majorarea accizelor la ţigarete prevăzută iniţial pentru luna septembrie a acestui an, reiese dintr-un proiect de modificare a Codului Fiscal publicat de Ministerul Finanţelor – relevă Agerpres.
„Având în vedere că nivelul actual al accizei totale pentru ţigarete nu reprezintă cel puţin 60% din preţul mediu ponderat de vânzare cu amănuntul al ţigaretelor eliberate pentru consum, se impune creşterea nivelului accizei totale pentru ţigarete, începând cu 1 ianuarie 2020, de la 483,74 lei/1.000 ţigarete la 503,97 lei/1.000 de ţigarete”, se precizează în nota de fundamentare care însoţeşte proiectul de act normativ.
În 2021 şi 2022 nivelul accizei totale pentru ţigarete va creşte la 563,97 lei/1.000 de ţigarete.
În 6 august, Ministerul Finanţelor publica un proiect de ordonanţă de urgenţă care prevedea această majorarea a accizelor la ţigarete de la 1 septembrie 2019. La momentul respectiv, dar şi în actualul proiect, autorităţile au justificat creşterea accizelor la ţigarete prin faptul că trebuie evitată declanşarea infringementului împotriva României pe motiv că în ţară acciza globală pe ţigarete nu reprezintă cel puţin 60% din preţul mediu ponderat de vânzare cu amănuntul al ţigaretelor eliberate pentru consum, aşa cum prevede Directiva 2011/64/UE.
În acest moment, acciza globală pe ţigarete reprezintă 57,59% din preţul mediu ponderat de vânzare cu amănuntul al ţigaretelor eliberate pentru consum.
















