Juniorii 3 de la AH Minaur au jucat un meci cu părinții - 14 minute în urmă
Alertă pe traseele din Munții Gutâi: doi turiști salvați după întâlnirea cu doi pui de urs - 15 minute în urmă
Tractoare la Bruxelles și negocieri în culise: miza uriașă a acordului UE–Mercosur - 59 minute în urmă
Este posibil astăzi Umanismul? (foileton 4) - 2 ore în urmă
În Urmeniș se organizează concertul „Noi umblăm și colindăm” - 2 ore în urmă
Suporterii naționalei au votat Golul Anului 2025 - 2 ore în urmă
Mircea Coșea, economist și profesor de renume, a murit la 83 de ani - 3 ore în urmă
Colindători în uniformă - 4 ore în urmă
Maternitatea Spitalului Județean „Dr Constantin Opriș” Baia Mare, acreditată în Categoria III A - 5 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș – 19 decembrie 2025 - 6 ore în urmă
Tradiție și culoare: Sighetu Marmației a găzduit a XXXI-a ediție a Festivalului Internațional de Colinde, Datini și Obiceiuri de Iarnă la Ucraineni
Sâmbătă, 13 ianuarie, Sighetu Marmației a găzduit a XXXI-a ediție a Festivalului Internațional de Colinde, Datini și Obiceiuri de Iarnă la Ucraineni.
Evenimentul are loc în fiecare an în perioada sărbătorilor de iarnă după calendarul iulian și este organizat de Uniunea Ucrainenilor din România – Filiala Maramureș.
Festivalul reunește de fiecare dată comunități ucrainene din țară și străinătate, celebrând tradițiile autentice și colindele specifice sărbătorilor de iarnă. Evenimentul reprezintă o oportunitate minunată de a promova identitatea ucraineană prin transmiterea valorilor către generaţiile următoare, dar şi de a consolida legăturile interculturale.
La această ediție au participat peste 35 de formații și ansambluri artistice din România, Ucraina, Ungaria şi Republica Moldova.
Festivalul a debutat cu oficierea Sfintei Liturghii, la Biserica Greco-Catolică, și a continuat cu parada colindătorilor până în Parcul Central, unde a avut loc deschiderea oficială a evenimentului. După intonarea imnurilor de stat ale României şi Ucrainei au luat cuvântul oficialităţile prezente, din ţară şi străinătate.
Pe scenă au urcat, alături de ansambluri artistice, grupuri vocale formate din tineri refugiați ucraineni din Sighetu Marmației, București, Galați, Timișoara și Tulcea.
A fost un eveniment reușit, plin de culoare, iar imaginile de mai jos confirmă asta.
L.C.H.
Foto: Centrul Culturii Sighetu Marmației




















