În Centrul Vechi din Baia Mare: O seară de colind autentic și tradiție, alături de Grupul Iza - 35 minute în urmă
Lecții de la polițiști pentru elevii de la Școala „Lucian Blaga” - 1 oră în urmă
In memoriam Antoniu Tiberiu Florian, sigheteanul omorât în Revoluția din decembrie 1989 - 2 ore în urmă
CSS Baia Sprie: rezultate impresionante la December Run 2025 - 2 ore în urmă
Elevii de la Liceul Internațional din Baia Mare, în vizită la Muzeul Tarnița din Băița - 3 ore în urmă
Parfumuri contrafăcute scoase la vânzare în parcare - 3 ore în urmă
Despre visul unei Filarmonici la Baia Mare - 3 ore în urmă
Daruri de la polițiștii de frontieră pentru familii cu probleme - 5 ore în urmă
Revoluția Română: 17 decembrie 1989, Timișoara. Ziua în care Ceaușescu a dat ordin să se tragă - 5 ore în urmă
Lăpușencele au adus „Mirosul Crăciunului” pe scena Teatrului Național din București - 5 ore în urmă
Sărbători departe de casă
Situația economică a țărișoarei noastre i-a îndemnat pe mulți români, printre care și maramureșeni să ia calea străinătății.
Munca din cursul anului le mai umple golul dorului de casă, dar când vin sărbătorile, melancolia pune stăpânire pe ei.
Dorul de casa parintească, de mamă și tată, de copii, frați și surori, de mersul la biserică, la colindat cu cei dragi, de împodobirea bradului se amplifică până la lacrimi, în preajma Crăciunului.
Cu toate acestea, ei nu renunță la tradiții, umplându-și mesele cu bucate tradiționale, sarmale, cârnati, răcituri și cozonaci. Pachetele de acasa aduc cu ele bucuria și apropierea de cei dragi, prin mirosul preparatelor primite.
Viața, uneori este și despre sacrificiu. Cu eforturi, cu lacrimi înnodate, maramureșenii s-au bucurat, chiar și cu jumătate de inimă de spiritul Craciunului și trecerea dintre ani, departe de casă, prin toate colțurile lumii.
Chiar dacă își vor clădi o viață mai bună pentru viitorul lor și al copiilor, întotdeauna le va rămâne inima aici, vibrând după dorul de casă, de cei dragi, de tradiții și de spiritul unic al sărbătorilor trăite cu maximă intensitate in tara lor.
Lăcrimioara ZOTA
















