Lecții de la polițiști pentru elevi - 5 ore în urmă
Cercetare etnografică în Săpânța: 96 de ani de amintiri și tradiții păstrate de Anuța Ștețca - 5 ore în urmă
S-a stabilit clasamentul final al fazei județene a Campionatului Național pentru juniori 4 - 6 ore în urmă
Președinta ICCJ, Lia Savonea, susține că și-a pierdut independența - 7 ore în urmă
Aproape 60 de mașini verificate într-o singură zi în Sighet - 7 ore în urmă
Activitate educațional-culinară la Școala Gimnazială Specială Baia Mare: elevii au avut parte de lecții de matematică și limba română cu ajutorul gastronomiei - 7 ore în urmă
Crucea Roșie Română- Filiala Maramureș organizează cursuri de prim ajutor dedicate părinților, din luna martie - 8 ore în urmă
18 februarie 1990, începuturile violențelor politice post-revoluționare - 8 ore în urmă
Ce cred românii despre suveranitate și Uniunea Europeană - 9 ore în urmă
Încep lucrările pentru amplasarea a 46 de stații de reîncărcare pentru autovehicule electrice în Baia Mare - 9 ore în urmă
Inedit: O monedă rară, bătută în Baia Mare în urmă cu aproape 400 de ani, se vinde la licitație
Monede medievale bătute de primii domnitori români sunt scoase la licitaţie de Casa Artmark miercuri, 8 noiembrie, în cadrul sesiunii „Scurtă istorie a românilor”, scrie cotidianul.ro.
În cadrul licitaţiei, programate pentru data de 8 noiembrie, se poate accesa o selecţie specială de monede medievale bătute de primii domnitori români, în Moldova şi Ţara Românească.
Foarte rare şi de mare valoare numismatică sunt, între altele: Moneda jumătate de Gros, bătută de Alexandru cel Bun, în Moldova, în 1400-1432 (preţ de pornire de doar 100 euro); Moneda Gros, bătută de Ştefan cel Mare, tot în Moldova anilor 1457-1504 (preţ de pornire de 200 euro); Moneda Ducat a lui Mircea cel Bătrân, din Ţara Românească, 1386-1418 (preţ de pornire de 175 euro).
O raritate mondială prezentă în licitaţie este un exemplar al Monedei de aur de 10 Ducaţi, bătută în 1626 în Baia Mare de Voievodul Transilvaniei Gabriel Bethlen, de tip „Botezul Domnului în Iordan”. Strălucitoarea monedă mai este cunoscută doar în colecţiile Cabinetului Numismatic al Kunsthistorisches Museum Vienna şi Muzeului Naţional din Budapesta.
O altă raritate din numismatica românească este prima monedă bătută pe teritoriul actual al României, în Histria, 313-280 î.e.n.. Piesa de argint este o monedă drahmă, de tip Gemenii – cele două feţe ale Dunării. Pe revers, este prezent un vultur de mare cu un delfin în gheare, o reprezentare deosebită, inspirată de mediul natural din jurul oraşului şi, în acelaşi timp, o mărturie despre activitatea maritimă a locuitorilor acestei cetăţi.
Licitaţia este programată pentru miercuri, 8 noiembrie, la ora 12:00, exclusiv pe platforma online Artmark Live, deschisă publicului larg.















