Omar Yaghi, laureat al Premiului Nobel 2025, a construit o mașină care extrage 1.000 de litri de apă din aer în fiecare zi - 1 oră în urmă
Un inter pentru CS Minaur, din vară - 2 ore în urmă
„Zimbrii” vor avea un adversar în plus în noua ediție de campionat - 2 ore în urmă
Băimăreanca Sara Șunea, printre reprezentantanții României la Prague Chess Festival 2026 - 3 ore în urmă
Un maramureșean pentru eternitate: Gheza Vida va fi omagiat la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” Baia Mare - 3 ore în urmă
S-a stabilit stema municipiului Sighetu Marmației - 4 ore în urmă
Viktor Orban a ordonat mobilizare militară în estul Ungariei - 4 ore în urmă
40 de persoane cu dizabilități din sistemul DGASPC Maramureș s-au mutat în locuințe maxim protejate din Tulghieș - 4 ore în urmă
„Petale zburătoare – fluturi de pe 5 continente”, o nouă expoziție la Muzeul de Mineralogie Baia Mare - 4 ore în urmă
Un elev de la Liceul Borșa, calificat la finala regională a Concursului Național de Mecanică Auto - 5 ore în urmă
Controale ITM care s-au lăsat cu amenzi în valoare de 61.500 de lei
În intervalul 23 – 29 septembrie, Inspectoratul Teritorial de Muncă Maramureş a desfăşurat acţiuni de control specifice prin cele două compartimente de specialitate, respectiv relaţii de muncă şi securitate şi sănătate în muncă.
Au fost controlaţi 50 de agenţi economici, 27 în domeniul relaţiilor de muncă şi 23 în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă. Au fost depistate 63 de deficienţe – 37 în domeniul relaţiilor de muncă și 26 în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, fiind dispuse măsuri de intrare în legalitate.
Au fost aplicate 37 de sancţiuni contravenţionale, din care 30 de avertismente scrise şi 7 amenzi contravenţionale în valoare totală de 61.500 lei.















