Jurnal de Mondial: Turneul final a început. Fotbalul mare încă nu - 34 minute în urmă
Lecție inedită de cultură muzicală pentru elevii Școlii Gimnaziale „Al. I. Cuza” din Baia Mare - 54 minute în urmă
Un grup de copii din Sighetu Marmației a făcut o incursiune în patrimoniul Muzeului de Istorie și Arheologie din oraș - 2 ore în urmă
Un singur „zimbru” în lotul României A pentru ultimul meci din Toyota Challenge - 2 ore în urmă
Sport, prietenie și fair-play: Școlile din Baia Mare au celebrat prin fotbal jubileul Școlii Gimnaziale „Alexandru Ioan Cuza” - 2 ore în urmă
Comunitate fără bariere: Lecție de empatie și incluziune la Azilul de Noapte din Baia Mare - 3 ore în urmă
„Atelier de copt idei” în Baia Mare: profesorii de limba franceză au participat la o activitate creativă și interactivă - 4 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Scurtă meditație la Duminica a doua după Rusalii – chemarea primilor apostoli la propovăduire - 5 ore în urmă
Zbor Hub Baia Mare devine scena piesei de teatru „Haos”, duminică, 14 iunie - 5 ore în urmă
Gravimetrul – proză de Marian Ilea (XVII) - 5 ore în urmă
26 februarie 2020, în România a fost confirmat primul caz de infectare cu coronavirus
Pe 26 februarie 2020, autoritățile române au anunțat primul caz confirmat de infectare cu virusul SARS-CoV-2. Pacientul era un bărbat de aproximativ 25 de ani din județul Gorj, care nu prezenta simptome la momentul testării, dar fusese în contact cu un cetățean italian diagnosticat ulterior cu COVID-19 după ce vizitase România. În aceeași zi, probele recoltate de la acesta au fost testate în laboratorul Institutului Național de Boli Infecțioase „Prof. Dr. Matei Balș” din București și s-a confirmat infectarea cu noul coronavirus.
Confirmarea primului caz a marcat intrarea oficială a României în pandemia globală, într-o perioadă în care boala se răspândea rapid în Europa, mai ales în Italia, unde numărul de îmbolnăviri crescuse semnificativ încă din luna februarie.
Imediat după confirmare, persoana infectată a fost plasată în izolare strictă la Institutul „Matei Balș”, iar autoritățile au demarat anchete epidemiologice pentru a identifica și testa contacții direcți. De asemenea, mai multe persoane aflate în contact apropiat cu italianul care vizitase România au fost izolate și supuse testării.
De la acel moment, criza COVID-19 a evoluat rapid. În doar o lună, la sfârșitul lunii martie 2020, România depășise 1 000 de cazuri confirmate, iar evoluția epidemiei a continuat în lunile următoare, cu mii de infectări și decese raportate anual.
Acest moment rămâne în memoria colectivă ca începutul unei perioade excepționale, care a schimbat profund modul în care societatea românească a reacționat la riscurile sanitare și a influențat politicile publice în materie de sănătate pentru anii care au urmat.
Sursa FOTO: www.românia – actualități.ro, 26 feb.2020
Vasile Petrovan















