Este posibil astăzi Umanismul? (foileton 2) - 23 minute în urmă
Campania Națională de Colectă de Crăciun: Băimărenii sunt invitați să doneze alimente pentru cei aflați în nevoie - 23 minute în urmă
20 de ani de American Spaces la American Corner Baia Mare - 25 minute în urmă
Reamenajarea spațiului de studiu al Bibliotecii Județene „Petre Dulfu” Baia Mare - 58 minute în urmă
Spitalul Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” Baia Mare organizează concurs pentru funcția de manager - 1 oră în urmă
Știința Explorări joacă două meciuri în trei zile cu CSM București pe teren propriu - 2 ore în urmă
Peste 50 de clădiri și terenuri degradate din Baia Mare intră pe lista cu impozitare specială - 2 ore în urmă
Noul showroom Toyota Baia Mare și-a deschis porțile - 2 ore în urmă
„Cupa Crăciunului” va aduce magia sărbătorilor pentru șahiștii băimăreni - 3 ore în urmă
Autobuzul lui Moș Crăciun se pregătește să pornească la drum în Baia Mare - 3 ore în urmă
Proiectului Eparhial „Icoana Maicii Domnului în casa omului” a ajuns la a II-a ediție; Puteți trimite fotografii cu icoanele pe care le aveți
Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Iustin, Departamentul Comunicații Media-Online al Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureșului și Sătmarului lansează a doua ediție a Proiectului Eparhial „Icoana Maicii Domnului în casa omului”.
Acest proiect se desfășoară în contextul Sfântului și Slăvitului Praznic al Adormirii Maicii Domnului, al cărui post constituie un prilej de pregătire sufletească și rugăciune fierbinte către Fecioara Maria și Maica Domnului nostru Iisus Hristos.
Este binecunoscut faptul că poporul român are o evlavie foarte mare la Maica Preacurată, fiind grabnic ajutătoare și solitoare, pentru că „mult poate rugăciunea Maicii spre îmblânzirea Stăpânului”.
Astfel, în perioada 01 – 15 august 2021, credincioșii vor avea posibilitatea de a trimite online, pe adresa de e-mail (sectormediaonline@yahoo.com) sau pe WhatsApp (0748042169), una sau mai multe fotografii reprezentând icoana Maicii Domnului care se află la loc de închinare și cinstire în casa dumneavoastră. Fotografia trebuie să fie însoțită de următoarele date: numele și prenumele persoanei (sau a familiei), parohia aparținătoare, localitatea și numărul de telefon.
„De asemenea, pentru că ne aflăm în contextului Anul Omagial 2021, „al pastorației românilor din afara României”, ne vom bucura și mai mult de fotografiile primite de la credincioșii care locuiesc în diaspora și au în casele lor sau la locul de muncă o icoană cu chipul Maicii Domnului.
Cele mai deosebite imagini vor fi postate într-un album personalizat pe Paginile oficiale de Facebook, Instagram și Twitter ale Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureșului și Sătmarului, precum și într-o ediție viitoare a revistei noastre eparhiale”, informează Arhid. Adrian Dobreanu, Responsabil Comunicații Media-Online.















