Eleva Roxana Popp, campioană națională la skandenberg, la categoria Junioare - 1 oră în urmă
CS Minaur va începe play-off-ul cu o zestre de puncte mică - 1 oră în urmă
Performanțe deosebite pentru elevii Colegiului Național „Vasile Lucaciu” Baia Mare la Olimpiada Națională de Limba Germană Modernă - 2 ore în urmă
Trafic restricționat sâmbătă seara în Baia Mare pentru o procesiune religioasă - 2 ore în urmă
Emoție și credință la cea de-a V-a ediție a concertului de pricesne „Lumină pentru suflet de creștin” de la Târgu Lăpuș - 2 ore în urmă
Încep lucrările la centrala fotovoltaică în comuna Recea - 3 ore în urmă
Începe play-off-ul Diviziei naționale de rugby juniori 2, în care e reprezentat și Maramureșul - 4 ore în urmă
Protopopiatul Ortodox Vișeu, colectă pentru vârstnicii Centrului „Bunul Samarinean” din Coroieni - 5 ore în urmă
Binecuvântare și procesiune la Târgu Lăpuș, de sărbătoarea Bunei Vestiri - 5 ore în urmă
Doi sportivi din comuna Fărcașa, pe podium la Campionatul Național de Karate-Do Shotokan WSF - 5 ore în urmă
Performanțe deosebite pentru elevii Colegiului Național „Vasile Lucaciu” Baia Mare la Olimpiada Națională de Limba Germană Modernă
În cadrul Olimpiadei Naționale de Limba Germană Modernă- etapa județeană, 5 elevi ai Colegiului Național „Vasile Lucaciu” Baia Mare au dovedit nu doar un nivel înalt de pregătire, ci și pasiune și dedicare, obținând rezultate admirabile.
Eleva Timeea Nectaria Dicu, din clasa a X-a G, a obținut Premiul I la nivelul A2, reușind să se califice la etapa națională. Elevii Karla Szaviczky, din clasa a XI-a E, și Tudor Costin, din clasa a XII-a B, au primit Premiul I la nivelele B1, respectiv B2.
La nivelul C1, tânăra Anna Ferenț, din clasa a XII-a B, a obținut Premiul III, iar Rafael Ioan Bariz, din clasa a IX-a B, a obținut mențiune.
Elevii sunt îndrumați de către profesorii de limba germană Alexandru Alin Sabou și Maria Gabriela Pîrvu.
Felicitări tuturor pentru rezultatele obținute! Felicitări profesorilor coordonatori pentru implicare!
Larisa Viragh















