Aur pentru o maramureșeancă la Olimpiada sportului liceal militar - 5 ore în urmă
Campania Educațională „Hai la liceu!” a ajuns și la elevii din Remetea Chioarului - 8 ore în urmă
Pilier din Georgia pentru „zimbri” - 8 ore în urmă
Val de premii obținute de elevii Colegiului Economic „Nicolae Titulescu” la concursurile școlare de chimie - 8 ore în urmă
Sesiunea Internațională de Comunicări Științifice Studențești „Nord- perspective interdisciplinare” revine cu ediția a VIII-a, la Facultatea de Litere - 10 ore în urmă
George Simion participă mâine la Sâmbra Oilor din Satu Mare - 10 ore în urmă
Activități dedicate insectelor la Centrul Comunitar Multifuncțional din Baia Mare - 11 ore în urmă
Elev din Sighetu Marmației, calificat cu punctaj maxim în etapa națională a Concursului Național de Cultură și Civilizație Britanică - 11 ore în urmă
Elevi premiați la Concursul de cultură și educație financiar-contabilă - 12 ore în urmă
Meci în deplasare pentru ACS Fotbal Feminin Baia Mare, care are moralul ridicat după prima victorie din campionat - 12 ore în urmă
Raluca Cerghezan de la Direcția de Asistență Socială Baia Mare, desemnată „Asistentul Social al Anului 2025” pentru sprijinul acordat persoanelor cu dizabilități
Aseară, 17 martie, cu prilejul Zilei Mondiale a Asistenței Sociale, Ateneul Român din București a găzduit cea de-a XII-a ediție a Galei Naționale a Excelenței în Asistență Socială.
Gala celebrează realizările profesiei de asistent social și evidențiază rolul esențial al contribuțiilor din domeniul social, subliniind nevoia de acțiune constantă pentru susținerea comunităților.
Am aflat cu bucurie că Premiul pentru „Asistentul Social al Anului 2025” în Domeniul Protecţiei şi Promovării Drepturilor Persoanelor cu Dizabilităţi i-a revenit Ralucăi Cerghezan din Baia Mare.
Raluca Cerghezan este asistent social în cadrul Centrului Social pentru Persoane cu Dizabilități „Phoenix” din subordinea Direcției de Asistență Socială Baia Mare și dă dovadă, în fiecare zi, de implicare și profesionalism, oferind beneficiarilor sprijin și speranță. A construit legături aparte cu persoanele pe care le ajută și cu familiile acestora, luptând pentru dreptul fiecărui om la demnitate, șanse egale și integrare reală în comunitate.
Dincolo de activitatea desfășurată în cadrul centrului „Phoenix”, Raluca se implică în timpul liber în cadrul numeroaselor evenimente și acțiuni caritabile, aducând un aport semnificativ la construirea unei comunități bazate pe unitate, empatie și respect.
„Raluca, te felicit în primul rând pentru această distincție, o recunoaștere pe deplin meritată! Atât ție, cât și echipei din care faci parte vă mulțumesc pentru felul în care știți să demonstrați, în tot ce faceți, ce este omenia, pentru că ne faceți mândri să fim băimăreni!”, a transmis Ioan Doru Dăncuș, primarul municipiului Baia Mare.
Felicitări și mult succes în continuare!
L.C.H.
















