Echipele românești și-au aflat adversarele din cupele europene. Cum mai stăm cu coeficientul UEFA - 2 ore în urmă
O jucătoare de la Fabrica de Campioni, la acțiunea de selecție pentru echipa națională U11 - 5 ore în urmă
Experiență internațională la Colonia Pictorilor din Baia Mare: studenți din Varșovia, inițiați în conducerea instituțiilor culturale - 7 ore în urmă
Grupa mijlocie a Ansamblului „Cercănelul” din Borșa, premiată la primul concurs - 7 ore în urmă
S-au tras la sorți grupele din faza regională a Cupei României - 7 ore în urmă
„Școala Naturii în Geoparcul Gutâi-Maramureș” a reunit elevi, profesori și voluntari în cadrul unei noi lecții de geologie pe Valea Bulzului și Cheile Dănești - 7 ore în urmă
75 de ani de la Rusaliile care au schimbat destinele a zeci de mii de români - 8 ore în urmă
Literomania omagiază memoria lui Marian Ilea: număr special dedicat operei și moștenirii sale literare - 8 ore în urmă
Campanie: „Cea mai mare notă pentru copilul tău este să fii alături de el!” - 8 ore în urmă
ACS Academia de Judo Baia Mare a adus acasă opt medalii obținute de sportivi la „Cupa Țara Oașului” - 9 ore în urmă
Sorana Cîrstea, victorie clară în fața cehoaicei Linda Noskova
Sorana Cîrstea continuă una dintre cele mai bune săptămâni ale sale din ultimii ani și demonstrează că experiența poate face diferența la cel mai înalt nivel. Românca s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 1000 de la Foro Italico, după o victorie clară în fața cehoaicei Linda Noskova (numărul 13 WTA), scor 6-2, 6-4. Meciul a durat doar o oră și 22 de minute, însă Sorana a transmis încă din primele schimburi că este într-o formă excelentă. Relaxată, încrezătoare și foarte agresivă în joc, românca a dominat începutul partidei și a condus rapid cu 4-0, fără să îi lase adversarei prea multe șanse să intre în ritm.
Victoria este cu atât mai importantă cu cât vine la doar două zile după succesul uriaș obținut în fața liderului mondial, Aryna Sabalenka. La Roma, Sorana pare să joace cu o libertate aparte, iar experiența acumulată în circuit se vede în fiecare decizie luată pe teren.
Primul set a fost aproape impecabil pentru sportiva din România. A lovit precis, a returnat excelent și a greșit foarte puțin, punând constant presiune pe adversară. În setul secund, Linda Noskova a încercat să revină și a ridicat nivelul jocului, reușind să egaleze la 3-3 după un moment mai dificil pentru Sorana. Totuși, exact atunci când meciul părea că se complică, românca a demonstrat maturitate și calm. A rezistat presiunii, a făcut din nou break la 4-4 și a închis partida spectaculos, cu o scurtă elegantă care a ridicat publicul în picioare.
Calificarea în sferturile de finală îi aduce Soranei 200 de puncte WTA și un premiu consistent, în valoare de 169.375 euro, confirmând încă o dată că poate concura la cel mai înalt nivel chiar și într-o perioadă în care mulți vorbesc despre apropierea finalului carierei sale. Pentru Sorana Cîrstea, aceasta este a noua calificare în sferturile unui turneu WTA 1000, o performanță care arată constanță și valoare într-un circuit extrem de competitiv. În faza următoare, românca o va întâlni pe câștigătoarea duelului dintre Anna Kalinskaya și Jelena Ostapenko.
Sursa FOTO: Facebook Sorana Cîrstea
vasile Petrovan
Citește și:
Victorie uriașă pentru Sorana Cîrstea la Roma! Românca a eliminat liderul mondial Aryna Sabalenka















