Traian Simionca, primarul iubăreț, este după gratii - 50 minute în urmă
Jucătoare de la Fabrica de Campioni, convocată la lotul național de junioare - 2 ore în urmă
Când nimeni nu mai știe ce e legal sau nu, în Maramureș - 2 ore în urmă
Un general fără onoruri? – Controversa care zguduie Ministerul Apărării - 3 ore în urmă
Spitalul de Pneumoftiziologie „Dr. Nicolae Rușdea” Baia Mare angajează îngrijitoare de curățenie și bucătar - 4 ore în urmă
Polițiști în sprijinul copiilor cu probleme de sănătate - 4 ore în urmă
Tradiție și emoție: Florentina și Petre Giurgi, pe scena „Iernii Băimărene” - 5 ore în urmă
Psiholog psihoterapeut Cecilia Ardusătan: Sunt relații în care atașamentul continuă să funcționeze în timp ce cadrul relațional devine tot mai greu de susținut din punct de vedere psihic - 5 ore în urmă
O nouă ediție Snow Ice Race, la Băiuț - 5 ore în urmă
Unde liturghisesc ierarhii în această duminică - 5 ore în urmă
Bronz pentru băimăreanul Andrei Poci la etapa finală a Campionatului Național de Probe Combinate
Zilele trecute, băimăreanul Andrei Poci a obținut bronz la etapa finală a Campionatului Național de Probe Combinate.
Decatlonistul, pregătit de profesorul Adrian Bonat, s-a clasat pe locul 3 atât la Seniori, cât și la U23 (Tineret). Andrei concurează la competițiile de atletism sub egida Fabricii de Campioni.
A fost o competiție foarte strânsă cu multe schimbări în clasament, iar rezultatele obținute de Andrei, în cele două zile de concurs, sunt următoarele:
-100m – 11.59
-lungime – 6.06m
-greutate – 12.08m
-înălțime – 1,85m
-400m – 53,84
-110m garduri – 18.28
-disc – 35.30m
-prăjină – 3.10m
-suliță – 56.81m
-1500m – 5:46:41
A început să practice atletismul la 15 ani, când a fost descoperit de Ioan Tăbăcioiu. Acum are 22 de ani și multiple medalii de campion.
Când nu este pe terenul de atletism, Andrei îmbracă uniforma de pompier în cadrul stației din Târgu Lăpuș.
Cele mai importante medalii:
– campion balcanic în 2019 la Cluj-Napoca;
– medaliat cu bronz la Balcaniadă în 2020 în Turcia și campion național;
– campion național la tineret și vicecampion național la seniori în 2021;
– vicecampion național la tineret și locul 3 la seniori în 2022;
– campion în probele de aruncare a greutății și săritura în lungime la “Cupa Asociației Sportive a Pompierilor din România”;
– locul 3 la săritura în lungime și 100 m sprint viteză la Campionatul de Atletism și Cros al MAI.
Felicitări și mult succes!

















