Echipele românești și-au aflat adversarele din cupele europene. Cum mai stăm cu coeficientul UEFA - 3 ore în urmă
O jucătoare de la Fabrica de Campioni, la acțiunea de selecție pentru echipa națională U11 - 6 ore în urmă
Experiență internațională la Colonia Pictorilor din Baia Mare: studenți din Varșovia, inițiați în conducerea instituțiilor culturale - 7 ore în urmă
Grupa mijlocie a Ansamblului „Cercănelul” din Borșa, premiată la primul concurs - 8 ore în urmă
S-au tras la sorți grupele din faza regională a Cupei României - 8 ore în urmă
„Școala Naturii în Geoparcul Gutâi-Maramureș” a reunit elevi, profesori și voluntari în cadrul unei noi lecții de geologie pe Valea Bulzului și Cheile Dănești - 8 ore în urmă
75 de ani de la Rusaliile care au schimbat destinele a zeci de mii de români - 9 ore în urmă
Literomania omagiază memoria lui Marian Ilea: număr special dedicat operei și moștenirii sale literare - 9 ore în urmă
Campanie: „Cea mai mare notă pentru copilul tău este să fii alături de el!” - 9 ore în urmă
ACS Academia de Judo Baia Mare a adus acasă opt medalii obținute de sportivi la „Cupa Țara Oașului” - 9 ore în urmă
30 aprilie, Ziua Infanteriei Române
Ziua de 30 aprilie reprezintă un moment important din istoria armatei române deoarece este vorba de apariția infanteriei moderne. În anul 1830, în Țara Românească (Valahia), a fost luată decizia de a organiza primele unități regulate de luptă. Astfel, printr-un act oficial semnat la 30 aprilie 1830, au fost înființate șase batalioane de infanterie și șase escadroane de cavalerie, parte a așa-numitei „străji pământești”.
Acest moment nu a apărut întâmplător. El a fost legat de aplicarea Regulamentul Organic, un set de reforme care a modernizat administrația și organizarea militară în Țara Românească și Moldova. Sub influența Imperiului Rus, dar și a modelelor europene, s-a încercat construirea unei armate mai bine organizate, capabile să asigure ordinea internă și să apere teritoriul.
Infanteria, adică trupele care luptă în principal pe jos, a devenit rapid coloana vertebrală a armatei. Soldații erau recrutați dintre localnici și instruiți după reguli noi, mai apropiate de standardele militare occidentale. Uniformele, disciplina și structura unităților au început să semene cu cele ale armatelor moderne din acea vreme.
De-a lungul timpului, infanteria română a fost prezentă în toate momentele importante ale istoriei naționale. A luptat în Războiul de Independență al României, contribuind decisiv la obținerea independenței față de Imperiul Otoman. Mai târziu, în Primul Război Mondial și Al Doilea Război Mondial, infanteriștii au fost în prima linie, suportând greul luptelor.
Ziua Infanteriei Române nu este doar o comemorare istorică, ci și un prilej de a recunoaște rolul acestor militari în apărarea țării. De la începuturile din 1830 și până astăzi, infanteria a rămas una dintre cele mai importante componente ale armatei, adaptându-se permanent la noile realități și tehnologii.
Această zi amintește, în esență, de momentul în care s-au pus bazele unei armate organizate și moderne, dar și de sacrificiile făcute de generații de soldați care au purtat uniforma militară în slujba țării.
Sursa FOTO: Basilica
Vasile Petrovan
Citește și:
Dan Mihalache, fost deputat de Maramureș, își încheie activitatea de ambasador















