Înfrângere pentru Știința Explorări în ultimul meci oficial din acest an - 7 ore în urmă
Despre adversara României din barajul pentru CM 2026 – o radiografie în cifre - 8 ore în urmă
„O jucărie pentru o bucurie”, un demers al CS Minaur - 9 ore în urmă
Remiză acasă pentru CSM Sighet cu prima clasată - 9 ore în urmă
Ultima noapte a lui Nichita Stănescu - 10 ore în urmă
Victorie fără dureri de cap pentru CS Minaur cu „lanterna roșie” - 11 ore în urmă
Festivalul „Cum e datina străbună”, la Sighetu Marmației - 11 ore în urmă
Concurs de Kendama pentru tineri, la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” Baia Mare - 12 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Preocupările vieții ca motive care ne îndepărtează de chemarea lui Dumnezeu - 13 ore în urmă
Tinerii de la Liceul Tehnologic „Grigore C. Moisil” Târgu Lăpuș au avut parte de o experiență interactivă la Primăria Municipiului Baia Mare - 13 ore în urmă
Voie bună și multă lume la sărbătoarea „Fiii satului Buzești”, ediția a X-a
Joi, 15 august, în zi de mare sărbătoare, satul Buzești (comuna Fărcașa) și-a adunat fiii satului de pretutindeni.
A fost o întâlnire de suflet, pusă la cale de administrația locală, în semn de prețuire pentru membrii comunității, cei de acasă și cei care își construiesc viața în alte părți ale lumii, dar au rădăcinile în acest sat străvechi.
Evenimentul a început cu participarea la Sfânta Liturghie oficiată de preotul paroh Ionel Pop împreună cu un fiu al satului, preotul pensionar Gheorghe Onea, și a continuat la Căminul cultural cu un spectacol artistic. Au urcat pe scenă și au încântat publicul: surorile Antonia și Cosmina Ghiman, Ansamblul de dansuri „Tezaur codrenesc” Fărcașa, Ansamblul „Coconii Maramureșului” (ambele pregătite de instructor coregraf Adrian Sabău), Maria Nistor, Andreea Năprădean, Alexia Mance, Marin Mureșan cu formația și Alin Glodan.
Evenimentul a fost unul de ținută prin participarea numeroasă atât a localnicilor, cât și a invitaților, a organizării bune și a calității spectacolului artistic.
La final, primarul comunei Fărcașa, Ioan Stegeran, i-a felicitat pe toți fiii satului care s-au implicat în buna organizare , le-a oferit diplome celor care au urcat pe scenă și le-a promis buzenilor tot sprijinul administrației locale pentru organizarea unor evenimente viitoare invitându-i totodată, pe toți cei prezenți, să servească din preparatele pregătite de organizatori, se precizează pe pagina comunei Fărcașa.



















