Record la Roma: Aur pentru David Popovici în finala de 100 m liber la Trofeul Settecolli - 1 oră în urmă
Raisa Vlășan, premiul I la Festivalul-Concurs Internațional Eurofolklor București - 3 ore în urmă
Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 7 ore în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 8 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - 8 ore în urmă
Muzeografa Gabriela Filip aduce reperele tradiționale mai aproape de tinerii băimăreni - 8 ore în urmă
Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 10 ore în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 11 ore în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 12 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 12 ore în urmă
Veste tragică: Mădălina Breban, tânăra din Maramureș diagnosticată cu cancer, s-a stins din viață cu două zile înainte să împlinească 22 de ani
Veste tragică despre Mădălina Breban, tânăra în vârstă de 21 de ani din Chiuzbaia, Baia-Sprie, bolnavă de cancer.
Tânăra s-a stins din viață astăzi la clinica din Austria unde plecase pentru tratament în 1 decembrie. Anunțul a fost făcut pe grupul de Facebook destinat ei. În prezent, se fac procedurile pentru repatriere.
Și mai tragic este faptul că Mădălina Breban urma să împlinească în 12 decembrie, adică tocmai peste două zile, vârsta de 22 de ani. Pe rețelele de socializare curg mesajele de condoleanțe pentru maramureșeanca ce a luptat până la ultima suflare pentru viață, dar care, din păcate, nu a reușit să învingă boala.
Mădălina scria pe grup, în 27 noiembrie, așa: „De câteva zile nu am mai intrat pe rețele de socializare din simplu fapt că nu m-am simțit foarte bine, dar azi am primit o veste minunată de la o clinica din Austria, unde de marți o să fiu internată pentru analize amănunțite și pentru tratamentele necesare (personalizate) care să mă ajute în lupta cu boala mea! Țin să vă mulțumesc tuturor care sunteți alături de mine și vă promit că o să va țin la curent cu starea mea!!!”. Din păcate, nu a mai avut această ocazie!…
Dumnezeu să o ierte și să o odihnească în pace!
C.Ț.
Citește și















