Echipele românești și-au aflat adversarele din cupele europene. Cum mai stăm cu coeficientul UEFA - 3 ore în urmă
O jucătoare de la Fabrica de Campioni, la acțiunea de selecție pentru echipa națională U11 - 6 ore în urmă
Experiență internațională la Colonia Pictorilor din Baia Mare: studenți din Varșovia, inițiați în conducerea instituțiilor culturale - 7 ore în urmă
Grupa mijlocie a Ansamblului „Cercănelul” din Borșa, premiată la primul concurs - 7 ore în urmă
S-au tras la sorți grupele din faza regională a Cupei României - 8 ore în urmă
„Școala Naturii în Geoparcul Gutâi-Maramureș” a reunit elevi, profesori și voluntari în cadrul unei noi lecții de geologie pe Valea Bulzului și Cheile Dănești - 8 ore în urmă
75 de ani de la Rusaliile care au schimbat destinele a zeci de mii de români - 8 ore în urmă
Literomania omagiază memoria lui Marian Ilea: număr special dedicat operei și moștenirii sale literare - 8 ore în urmă
Campanie: „Cea mai mare notă pentru copilul tău este să fii alături de el!” - 9 ore în urmă
ACS Academia de Judo Baia Mare a adus acasă opt medalii obținute de sportivi la „Cupa Țara Oașului” - 9 ore în urmă
Maramureșul neliniștit: Patru crime înfiorătoare în jumătate de an. Cronica grea a evenimentelor și comparația cu anul trecut
Este greu să scrii despre infracțiuni de omor fără să ai un dram de empatie cu victimele și familiile lor.
Ce este și mai grav este că Maramureșul nu duce un an fără să aibă cazuri de violență extremă.
Conform statisticilor oficiale, în prima jumătate a anului trecut am avut cinci crime și zero tentative la omor. Anul ăsta, în șase luni, am avut trei crime și o tentativă la omor. Ar mai fi de adăugat teribila crimă care leagă Maramureșul și Satu mare, cel cel al elevei de la Colegiul Mihai Eminescu din Baia Mare, ucisă cu sânge rece în județul vecin. Adăugăm chiar dacă acest caz e adăugat la vecinii din Satu Mare.
Despre toate cazurile am scris. Însă, nu este de ajuns relatarea, dacă nimeni nu se gândește la măsuri pecuniare, ca astfel de tragedii să nu se mai petreacă. Apropo, conform statisticii, pe lângă cele trei crime înregistrate, în Maramureș a avut loc și o tentativă la omor.
Nu considerăm că e o descreștere a violenței în condiții de pandemie COVID-19, dimpotrivă. Spunem că e nevoie de măsuri coercitive ca astfel de tragedii se nu se mai întâmple.
Al patrulea caz, neînregistrat în Maramureș, dar care are mari legături cu Maramureșul este cel al elevei Colegiului Național „Mihai Eminescu”, ucisă cu sânge rece de un băiat despre care se presupune că i-ar fi fost prieten. Caz crimă Eminescu – Satu Mare. Cazul este înregistrat pe Satu Mare, dar are implicații grave în județul nostru. Vom reveni cu detalii despre aceste cazuri atunci când le vom avea!
C.Ț.















