Echipele românești și-au aflat adversarele din cupele europene. Cum mai stăm cu coeficientul UEFA - 10 ore în urmă
O jucătoare de la Fabrica de Campioni, la acțiunea de selecție pentru echipa națională U11 - 13 ore în urmă
Experiență internațională la Colonia Pictorilor din Baia Mare: studenți din Varșovia, inițiați în conducerea instituțiilor culturale - 14 ore în urmă
Grupa mijlocie a Ansamblului „Cercănelul” din Borșa, premiată la primul concurs - 14 ore în urmă
S-au tras la sorți grupele din faza regională a Cupei României - 15 ore în urmă
„Școala Naturii în Geoparcul Gutâi-Maramureș” a reunit elevi, profesori și voluntari în cadrul unei noi lecții de geologie pe Valea Bulzului și Cheile Dănești - 15 ore în urmă
75 de ani de la Rusaliile care au schimbat destinele a zeci de mii de români - 15 ore în urmă
Literomania omagiază memoria lui Marian Ilea: număr special dedicat operei și moștenirii sale literare - 15 ore în urmă
Campanie: „Cea mai mare notă pentru copilul tău este să fii alături de el!” - 16 ore în urmă
ACS Academia de Judo Baia Mare a adus acasă opt medalii obținute de sportivi la „Cupa Țara Oașului” - 16 ore în urmă
Maramureșeanul Ioan Borlean, un maestru al picturii icoanelor pe sticlă; Centrul Cultural Pastoral „Sfântul Iosif Mărturisitorul” din Sighet găzduiește expoziția sa
La Centrul Cultural Pastoral „Sfântul Iosif Mărturisitorul” din Sighetu Marmației poate fi admirată expoziția de icoane pe sticlă semnată de Ioan Borlean.
Expoziția este permanentă și se poate vizita de luni până vineri, în intervalul orar 08:00-16:00.

Ioan Borlean este din Vadu Izei. E un adevărat maestru al picturii. De-a lungul timpului, a participat cu lucrările sale la numeroase expoziții de grup și personale atât în țară, cât și în străinătate.
Chiar dacă este cunoscut și foarte apreciat a ales să rămână în satul natal, acesta aducându-i inspirație și creativitate.
Potrivit reprezentanților Centrului Cultural Pastoral, într-un articol din revista „The Gift”, 2000, SUA, Mati Bradley a scris: „Cu mișcări ușoare și delicate, Ioan Borlean pictează pe sticlă sfinți și simboluri religioase practicate în partea de nord-est a României încă din 1700. Satul său natal, Vadu Izei, se bucură de o faimă crescândă printre turiștii din Europa pentru frumusețea naturală și numărul mare al artiștilor și meșterilor populari. Ca președinte al Comitetului sătesc pentru turism și dezvoltare, viziunea lui Ioan trebuie să fie atât pragmatică cât și artistică”.
Biografia artistică a maramureșeanului
Data și locul nașterii: 15 martie 1958, Vadu lzei, Maramureș;
Studii de artă:
- 1970 – 1973 – Elev al Școlii Populare de Arte din Sighetu Marmației (profesori: Peter Elisabeta, Arpad Ciobo);
- 1973 – 1977 – Elev la Liceul de Arte Baia Mare (profesori: S. Dragoș, N. Apostol);
- 1981 – Studiu în atelierul de la București al pictorului Vasile Pop-Negreșteanu;
- 1992 – Începutul studierii și realizării în exclusivitate a icoanelor pe sticlă (autodidact).
Expoziții:
1971 – Prima expoziție personală (acuarele și ulei) -vernisată în prezența maestrului grafician Vasile Kazar la
Clubul Tineretului din Vadu Izei (acuarelă și ulei pe carton);
1971 – Expoziție de acuarele în duet cu Robert Pasztor la Școala Populară de Artă din Sighetu Marmației
(acuarelă pe hârtie), prima apariție în presa județeană;
1974 – Participarea la o expoziție internațională la Londra – Anglia, cu o acuarelă pe hârtie (70 X 50 cm)
selecționat al Liceului de Arte din Baia Mare;
1973 – Numeroase expoziții de grup la Casa de Cultură a Sindicatelor din Baia Mare;
1977 – Expoziție personală Liceul de Arte, Baia Mare (ulei pe pânză și carton);
1990 – Expoziție de grup « Pictura libertății » în compania pictorilor belgieni waloni în Braine-Ie-Compte, Belgia
(desen pe hârtie monocolor);
1993 – Expoziție personală -icoane pe sticlă-Centrul Cultural Francez, Sighetu Marmației;
1993 – Expoziție icoane pe sticlă în Braine-le-Compte, Galeria Ephemer, Belgia (în duet cu sculptorul Mihai
Borodi);
1994 – Expoziție personală de icoane pe sticlă la Casa Presei, Sighetu Marmației;
1995 – Expoziție permanentă de icoane pe sticlă, aflată la sediul Fundației OVR din Vadu Izei ;
1997 – Expoziție permanentă de icoane pe sticlă – Atelier deschis la Vadu Izei, inclusă în circuitele turistice
internaționale;
1998 – Expoziție de icoane pe sticlă, Saramon-Gers, Franța;
2003 – Expoziție icoane pe sticlă la Muzeul Țăranului Român (sărbătoarea « Cei 40 Sfinți Mucenici »);
– Expoziția iconarilor și crucerilor din România la Muzeul Țăranului Român (de « Ziua Crucii »);
2003 – Muzeul Național de Arte Tradiționale din Franța achiziționează o icoană din expoziția de la Vadu Izei
pentru expoziția și Web Site-ul de prezentare a Colecției europene de pictură pe sticlă;
2005 – Expoziție icoane pe sticlă la Festival Internațional de turism, Pyrénées, le Val d’Azun, Franța;
2009 – Expoziție de icoane pe sticlă la Nîmes, Franța, cu ocazia sărbătoririi Zilei Europei;
2017 – Expoziție personală de icoane pe sticlă la Muzeul Maramureșan din Sighetu Marmației;
2018 – Expoziția de grup „Gheorghe Chivu – 100 ani”, Sala Radio din Sighetu Marmației;
2022 – Expoziție la Centrul Cultural Pastoral Sighetu Marmației în compania arhitectului Dorel Cordoș;
2022 – Expoziție personală de pictură la Muzeul Maramureșean din Sighetu Marmației.
Lavinia-Codruța HERMAN
Sursa foto deschidere și galerie: Centrul Cultural Pastoral „Sfântul Iosif Mărturisitorul”


















