Ierarhii Maramureșului și Sătmarului, prezenți la Adunarea Națională Bisericească - 7 minute în urmă
Performanțe remarcabile pentru elevii Palatului Copiilor Baia Mare la Concursul Național de Schi „Bucuriile Zăpezii” din Vatra Dornei - 7 minute în urmă
Județul Maramureș va fi prezent la cea de-a 53-a ediție a Târgului de Turism al României - 34 minute în urmă
Baia Mare găzduiește faza regională a concursului First LEGO League România - 57 minute în urmă
SUA oferă 36,5 milioane de dolari pentru securitatea Republicii Moldova - 1 oră în urmă
Acțiuni ale polițiștilor în patru școli din Sighet - 2 ore în urmă
Astăzi este ziua de naștere a lui Gică Hagi - 3 ore în urmă
Serviciul Logistică Medicală Comunitară desfășoară luna aceasta o serie de acțiuni de informare și prevenire a cancerului în comunitățile vulnerabile din Baia Mare - 4 ore în urmă
Servicii medicale gratuite la domiciliu pentru pacienții imobilizați din Maramureș - 4 ore în urmă
Ziua Internațională a Cititului Împreună a fost marcată și la Liceul Tehnologic Agricol „Alexiu Berinde” Seini - 4 ore în urmă
În Baia Sprie au fost reluate lucrările la primul Centru Multifuncțional
Autoritățile locale din Baia Sprie informează că s-au reluat lucrările la primul Centru Multifuncțional. Acesta are atât o componentă sportivă, cât și una culturală.
Proiectul prevede reabilitarea fostului cinematograf, a casei istorice de lângă, realizarea unui corp nou de legătură, dar și amenajarea spațiilor de-a lungul DN18.
„Proiectul a fost reluat după o perioadă în care am fost nevoiți să refacem documentatia și să relicităm execuția.
Deși nu am început de mult să lucrăm, rezultatele încep sa se vadă. Acum se lucrează la:
– accesul auto din DN18 către strada Nicolae Iorga, unde se montează piatră cubică, aici sperăm ca la sfârșitul săptămânii strada să fie redată în circulație.
– se pregătesc intersecțiile cu strada Avram Iancu și T Vladimirescu și accesele către proprietățile private.
– se fac multiple lucrări interioare în clădiri, inclusiv noile accese la acestea, se amenajează terenul din curtea interioară a clădirii, se pozează rețelele de curenți tari și slabi, branșamente”, precizează primarul Sebastian Alin Bîrda.















