Diana Iluț a fost numită manager de destinație al OMD Maramureș - 2 ore în urmă
Fetiță de 4 ani, adusă inconștientă la spital. Mama vorbește de un accident, procurorii suspectează o tentativă de crimă - 3 ore în urmă
Activități dedicate Zilei europene a numărului de urgență 112 în Baia Mare - 4 ore în urmă
„Un drum lung, greu, dar plin de sens”: Îndrăgita artistă Daciana Vlad a publicat o carte despre Cimitirul Vesel de la Săpânța - 4 ore în urmă
Serviciul Județean de Ambulanță Maramureș și-a deschis larg porțile pentru elevii Școlii Postliceale „Carol Davila” Baia Mare - 6 ore în urmă
CS Minaur își joacă în deplasare calificarea în Final Four-ul Cupei României - 6 ore în urmă
Toate indiciile arată că CCR va amâna din nou votul pentru pensiile speciale - 6 ore în urmă
În Bontăieni se va organiza „Șezătoarea de altădată”, ediția a III-a - 6 ore în urmă
Trimiși după gratii pentru trafic de droguri de mare risc - 7 ore în urmă
Spectacolul „Fetița cu chibrituri”, o experiență de neuitat pentru spectatorii din Moisei - 8 ore în urmă
Diana Șoșoacă spune că a fost bătută și gazată la protest în Strasbourg și că e „aproape paralizată”
Europarlamentarul român Diana Iovanovici-Șoșoacă a ieșit cu o poveste dură după un protest la Strasbourg, lângă Parlamentul European, unde spune că a fost lovită și gazată de forțele de ordine în timp ce se afla printre oamenii care strigau împotriva acordului Mercosur.
„Sunt aproape paralizată. Au tras în protestatari cu gloanțe, oamenii cădeau leșinați lângă mine, unii vomau sânge”, a spus Șoșoacă în direct la TV, povestind cum gazele lacrimogene au făcut ca plămânii să-i „ardă” și mușchii să i se blocheze, iar durerea să o țină încă ore bune după incident.
Ea afirmă că nu s-a aruncat nimic din partea protestatarilor și că nimeni nu a înjurat înainte ca forțele să intervină. „Nimeni nu a aruncat cu nimic. Este inacceptabil ca într-un protest pașnic să se dea cu gaze”, a spus europarlamentarul, adăugând că a cerut ajutor medical, dar că ar fi fost refuzată.
Șoșoacă susține că a urcat pe scenă după ce și alți protestatari au continuat manifestația pașnică, iar gestul ei a fost de opoziție față de acordul Mercosur, despre care spune că ar dăuna fermierilor europeni. „Am spus adevărul oamenilor. Agricultura europeană nu e de vânzare”, a mai transmis ea.
Până acum, autoritățile nu au dat o poziție oficială asupra acuzațiilor lansate de Șoșoacă, iar detaliile privind intervenția în forță încă nu sunt clarificate. Evenimentul vine într-un context tensionat pe această temă, iar declarațiile și imaginile apărute au stârnit discuții aprinse despre modul în care sunt gestionate protestele în fața instituțiilor europene.
Vasile Petrovan















