Maramureșeanca Carolina Petky, medalie de aur la Campionatul European de Taekwon-do ITF - 9 minute în urmă
Nuno Farelo, antrenor CS Minaur: „Vreau să arătăm că suntem o echipă competitivă, disciplinată în toate momentele jocurilor” - 1 oră în urmă
O cometă rară traversează cerul: fenomenul care apare o dată la 170.000 de ani - 1 oră în urmă
Ziua Mondială a Artei, marcată de Corul „Crizanteme” din Baia Mare în cadrul repetițiilor - 1 oră în urmă
Final Four-ul Cupei României se va desfășura în Baia Mare - 2 ore în urmă
Copiii de la Centrul de Primire în Regim de Urgență Sighetu Marmației au avut parte de o vânătoare distractivă de ouă colorate - 2 ore în urmă
Atelier de filosofie pentru copii la Biblioteca Județeană - 2 ore în urmă
Între oportunitate și provocare: Turcia devine centrul noii strategii NATO - 3 ore în urmă
Acțiuni ale polițiștilor în patru localități maramureșene - 3 ore în urmă
De Izvorul Tămăduirii: Hramul mic la Mănăstirea Rohia - 5 ore în urmă
Maramontsport ne invită la ”O zi în zăpadă”
Duminică, 20 ianuarie, Maramontsport organizează o zi în zăpadă. Întâlnirea are loc la ora 10.30, în parcarea de la Baraj (la dig), pe partea stângă. Participanții trebuie să fie echipați corespunzător pentru munte/schi, să aibă rucsac, termos cu ceai, merinde, parazăpezi, căciulă, ochelari soare/schi (echipament suplimentar – lopată de zăpadă, raclete de zăpadă). Ieșirea este recomandată tuturor, inclusiv familiilor cu copii mici. Pentru informații: 0744 503 664 sau 0745 595 734.
“Este o acțiune educativă și recreativă de conștientizare a riscului de avalanșă în drumețiile de iarnă, adresată tuturor practicanților de drumeții și de schi în afara pârtiilor. Petrecem o zi în zăpadă vorbind despre avalanșe, construind iglu-uri și adăposturi în zăpadă, învățând să folosim practic echipamentele de siguranță în avalanșă. Ne încălzim lângă un foc de tabără, cu un vin fiert și o slănină prăjită”, spun organizatorii.















