Acțiune de dezinsecție la Tăuții Măgherăuș: intervenție pentru combaterea țânțarilor și căpușelor - 16 minute în urmă
AUR Baia Mare a lansat campania „AUR te Aude” în municipiu - 55 minute în urmă
Micul pilot băimărean Eduard Orha, distins cu Premiul de Excelență după obținerea titlului de vicecampion național la karting școlar - 2 ore în urmă
A fost aprobată finanțarea pentru reconstrucția podului peste Săsar, în zona Metro din Baia Mare - 3 ore în urmă
Medalii și rezultate bune pentru Academia de Judo Baia Mare la Turneul Internațional „Cupa de Aur” desfășurat în Bihor - 3 ore în urmă
Pe fondul caniculei au fost amenajate două puncte de hidratare la Vișeu de Sus - 3 ore în urmă
A început Evaluarea Națională: 3214 elevi au susținut proba la Limba română în Maramureș - 3 ore în urmă
Parohia Ortodoxă Dumbrăvița organizează, pe perioada verii, mai multe activități dedicate copiilor și tinerilor - 4 ore în urmă
Proiect cultural dedicat tinerilor, finalizat cu succes la Târgu Lăpuș - 4 ore în urmă
Casa Memorială „Stan Ioan Pătraș” din Săpânța intră în reabilitare - 4 ore în urmă
Baia Mare a pierdut un simbol: S-a stins Ioan Condruc, căpitanul Generației Mateianu și o legendă a FC-ului
Veste tristă pentru iubitorii sportului-rege. Căpitanul FC Baia Mare în perioada Mateianu, Ioan Condruc, s-a stins din viață la vârsta de 69 de ani, după o lungă suferință.
Ioan Condruc s-a născut în 19 aprilie 1951 în Vișeu de Sus. A jucat pe postul de fundaș și a fost descris ca fiind un jucător elegant, tehnic, lipsit de durități, având o deosebită clarviziune și viteză de reacție.
A început să joace fotbal la 16 ani, la Bradul Vișeu de Sus. În 1970 s-a transferat la FC Baia Mare, unde antrenori erau Noje și Bartha. Între 1977 și 1981, a fost căpitanul echipei maramureșene, în perioada în care FC-ul uimea o țară întreagă cu evoluțiile sale magnifice.
În timpul carierei, a evoluat și la UTA și a făcut parte din lotul cu care campioana de atunci a României a făcut depasarea în Olanda. Atunci, UTA a eliminat campioana Europei en-titre, Feyenoord Roterdam. A jucat și pentru U Cluj-Napoca și Olimpia Satu Mare. A fost convocat și la echipa națională de tineret și la cea olimpică a României.
Ioan Condruc a activat și ca antrenor, conducând de pe bancă Minerul Cavnic, Unirea Seini și FC Baia Mare. Un moment interesant din cariera sa, de această dată ca jucător, a fost faptul că a purtat banderola de căpitan al echipei FC Baia Mare care a învins naționala României cu scorul 3-1 într-un meci amical la Constanța. Dumnezeu să îl ierte!
C.Ț.















