7 decembrie – ziua în care România a pierdut moștenirea lui Brâncuși - 30 minute în urmă
Concertul solemn de colinde „Domnul pe Pământ”, de la Catedrala Episcopală din Baia Mare, ajunge la cea de-a XXI-a ediție - 55 minute în urmă
Rezultate foarte bune pentru CSM Baia Mare la Cupa României Fitness Challenge – cadeți - 2 ore în urmă
Inițiativă rară a Penitenciarului Baia Mare – deținuți la masă cu familiile lor, în afara unității - 2 ore în urmă
Un eveniment de rezonanță internațională la Academia Română, Filiala Cluj-Napoca - 2 ore în urmă
Viktor Orbán se pregătește pentru „lumea de după război” - 4 ore în urmă
Autoturism furat din Ucraina, descoperit la Punctul de Trecere Siret - 5 ore în urmă
Târgul de Crăciun din Baia Mare, sub supravegherea polițiștilor - 5 ore în urmă
Procesul electoral din Șieu și Poienile de sub Munte se desfășoară normal, fără incidente - 6 ore în urmă
Comuna Lăpuș anunță măsurători cadastrale în sectorul 62 - 6 ore în urmă
În Baia Mare s-a deschis tabăra educațională „PUNTE” pentru 40 de elevi olimpici din Republica Moldova și România
Tabăra de excelență din Maramureș „PUNTE educațională Maramureș-Hîncești-Strășeni-Ungheni” s-a deschis oficial luni, 31 iulie, de la ora 10.00.
În deschiderea evenimentului, președintele Consiliului Județean Maramureș, Ionel Bogdan a declarat că „educația este unul dintre cele mai importante domenii în care investim, susținerea și promovarea excelenței în educație au fost parte din obiectivele mele de-a lungul mandatului.” Totodată, a transmis felicitări elevilor pentru performanțele școlare obținute în acești ani de studiu și le-a dorit să aibă experiențe minunate în cadrul taberei.
În primele două zile ale taberei, cei 40 de elevi olimpici alături de 12 profesori însoțitori și reprezentanți din partea Consiliilor Raionale Hîncești, Strășeni, Ungheni și Maramureș au avut parte de o serie de ateliere tematice cum ar fi: atelierul de vacanță „Românii – origini și istorie, limba română care ne unește”, atelierele de lucru cu meșteri populari maramureșeni ”Valorificarea și păstrarea moștenirii culturale”.
În „satul de pe deal” din cadrul Muzeului Județean de Etnografie și Artă Populară elevii au avut parte de experiențe inedite, de la frământatul aluatului pentru pâine și „pupeze” până la cusături tradiționale maramureșene, arta lemnului, înnodături tradiționale sau mărgele. Atelierele s-au realizat cu sprijinul Centrului pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Maramureș și al gazdelor de la muzeu. Totodată, participanții la tabără au vizitat frumusețile montane de la Cota 1000 Șuior și casele tradiționale din Muzeul Satului.
În după amiaza celei de-a doua zile, elevii au vizitat două repere culturale ale Maramureșului, Muzeul de Astronomie și Muzeul de Mineralogie Maramureș, în cadrul cărora au fost surprinși de povestea constelațiilor și s-au familiarizat cu exponate minerale muzeale de excepție.
Proiectul „Tabăra de excelență în Maramureș-PUNTE educațională Maramureș-Hîncești-Strășeni-Ungheni” este finanțat de Departamentul pentru Relația cu Republica Moldova (DRRM) din cadrul Guvernului României și are ca obiectiv principal promovarea și susținerea excelenței în educație în rândul elevilor de liceu olimpici la limba română și istorie din raioanele Hîncești, Strășeni și Ungheni din Republica Moldova, prin conectarea interregională cu tineri olimpici din județul Maramureș.
Bugetul total al proiectului PUNTE este 230.582,10 lei, din care finanțarea nerambursabilă din partea DRRM este de 219.602 lei, iar cofinanțarea CJMM este de minim 5% din bugetul acordat de DRRM, în valoare de 10.980,10 lei.















