Adi Hădean, băimăreanul care a dus gustul de acasă în toată România - 10 ore în urmă
Sărbătorile Zăpezii au adus distracție maximă la Izvoare Resort - 11 ore în urmă
Credință și solidaritate: Deți Iuga organizează două concerte caritabile de pricesne la Cluj-Napoca și Baia Mare - 11 ore în urmă
După mai bine de 50 de ani, oamenii se întorc spre Lună și nu e o poveste de film - 12 ore în urmă
Nota 1 pentru tema de acasă, sau cum schimbă AI regulile în școli - 14 ore în urmă
De ce tot mai multe țări aleg taxele mai mici - 15 ore în urmă
Carlos Alcaraz îl învinge pe Novak Djokovic și câștigă primul titlu la Australian Open - 15 ore în urmă
Lucrare pastorală, culturală și filantropică: Bilanțul Episcopiei Maramureșului și Sătmarului pe anul 2025 - 15 ore în urmă
Solidaritate prin artă la Târgu Lăpuș: Ateliere caritabile de confecționat mărțișoare pentru sprijinirea unui copil cu sindrom Down - 16 ore în urmă
Băimărenii cu dizabilități vor primi compensații de până la 500 de lei pentru plata impozitelor - 17 ore în urmă
Ședințele de radioterapie vor fi reluate în cel mai scurt timp la Spitalul Județean Baia Mare
Conducerea Spitalului Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” Baia Mare informează pacienții că în urma unei defecțiuni tehnice apărute la acceleratorul liniar, ședințele de radioterapie sunt momentan suspendate.
Este vorba despre o defecțiune majoră care necesită înlocuirea unor piese ce nu sunt disponibile pe plan intern și care au fost deja comandate din străinătate, prin procedură de urgență.
„Din momentul livrării care sperăm să fie până la finalul acestei săptămâni, intervenția echipei tehnice coordonată de un inginer de service din Cluj va începe imediat, inclusiv în zilele de weekend, dacă este necesar. Durata estimată a reparației este de aproximativ 3–4 zile de la recepția pieselor.
Spitalul este în permanentă legătură cu furnizorii și cu echipa tehnică, astfel încât reluarea tratamentelor să se facă în cel mai scurt timp posibil. Estimăm, în funcție de evoluția livrării, că activitatea ar putea fi reluată la începutul săptămânii viitoare.
Ne cerem scuze pacienților pentru disconfortul creat și vă asigurăm că facem toate demersurile necesare pentru a rezolva această situație cât mai rapid și eficient. Încrederea pacienților noștri este esențială, iar în aceste momente dificile „Încrederea ne face bine” – nouă tuturor!”, transmit cei de la Spital.















