Înotătorii din Fărcașa au fost vizitați de Moș Crăciun! - 17 minute în urmă
Târgul Firmelor de Exercițiu „Rivulus Dominarum Tineret” s-a derulat la Colegiul Economic „Nicolae Titulescu” din Baia Mare - 44 minute în urmă
Atelier de decorat globuri la Filiala Traian a Bibliotecii Județene - 45 minute în urmă
DanceLight Studio Baia Mare: Anul competițional la dans modern s-a încheiat pe podium! - 2 ore în urmă
,,Târg animal și concurs ecvestru,, la Seini, 13 decembrie 2025 - 2 ore în urmă
Sunteți invitați să îi cunoașteți pe participanții la Gala Caritabila „Fii Super Erou în Ring” - 2 ore în urmă
Iarna Băimăreană continuă cu seri speciale; Vezi programul acestui weekend - 2 ore în urmă
Dora Fântână explorează sinele în expoziția „Autoportretul – Imaginea de dincolo de sine” - 3 ore în urmă
S-a dat startul voturilor pentru golul anului - 3 ore în urmă
Premiul Mentor 2025 – celebrarea celor care transformă vieți prin pasiune și dedicare - 3 ore în urmă
Termenul limită de aplicare pentru sprijin financiar la participarea la târguri, expoziții și misiuni internaționale s-a prelungit până în 27 septembrie
Ministerul pentru Mediul de Afaceri, Comerț și Antreprenoriat a anunțat în 10 septembrie lansarea primei sesiuni a Programului de susţinere a internaţionalizării operatorilor economici români cu finanţare de la bugetul de stat. Prin acest program, se finanţează participări ale operatorilor economici români la târguri și expoziţii cu caracter internațional, organizate în afara țării, cu stand de prezentare a produselor/serviciilor, precum și participarea la misiuni economice.
Finanțarea se acordă operatorilor economici în sume fixe, de tip sprijin forfetar, astfel: 25.000 lei pentru participarea la târguri si expoziții internaționale • 10.000 lei pentru participarea la misiuni economice internaţionale.
Sectoarele economice sprijinite în cadrul prezentei scheme sunt: tehnologia informaţiei • sectorul alimentar • fabricarea mobilei • industria textilă • cercetare, inovare ştiinţifică şi medicală.
Potrivit grilei de evaluare, vor obține punctaj suplimentar firmele care au ales ca piețe țintă zone non-UE, cu prioritate Africa sau Asia, care dețin brand propriu și au un site într-o limbă de circulație internațională.
Inițial termenul limită era 24 septembrie 2018, ora 10.00, dar a fost prelungit până pe 27 septembrie 2018, ora 10.00. Bugetul alocat prezentei sesiuni este de 7,8 milioane de lei.
Aplicația on-line poate fi accesată aici.
















