Este posibil astăzi Umanismul? (foileton 2) - 42 minute în urmă
Campania Națională de Colectă de Crăciun: Băimărenii sunt invitați să doneze alimente pentru cei aflați în nevoie - 43 minute în urmă
20 de ani de American Spaces la American Corner Baia Mare - 45 minute în urmă
Reamenajarea spațiului de studiu al Bibliotecii Județene „Petre Dulfu” Baia Mare - 1 oră în urmă
Spitalul Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” Baia Mare organizează concurs pentru funcția de manager - 2 ore în urmă
Știința Explorări joacă două meciuri în trei zile cu CSM București pe teren propriu - 2 ore în urmă
Peste 50 de clădiri și terenuri degradate din Baia Mare intră pe lista cu impozitare specială - 2 ore în urmă
Noul showroom Toyota Baia Mare și-a deschis porțile - 2 ore în urmă
„Cupa Crăciunului” va aduce magia sărbătorilor pentru șahiștii băimăreni - 3 ore în urmă
Autobuzul lui Moș Crăciun se pregătește să pornească la drum în Baia Mare - 4 ore în urmă
Un buchet de rugăciuni și binecuvântare al ierarhilor pentru vârstnicele din Maramureș
Momente încărcate de emoție la Centrul Social „Bunul Samarinean” de la Coroieni, vineri, 1 martie.
Părintele arhimandrit Casian Filip, vicar eparhial și părintele Claudiu Tuns, asistent social, au adus clipe de bucurie vârstnicelor cazate aici.
Din partea ierarhilor Eparhiei Ortodoxe a Maramureșului și Sătmarului, PS Iustin și PS Timotei, aceștia au adus un mărțișor tradițional cu ocazia zilei de 1 Martie.
”În buchetul de rugăciuni și de binecuvântare al Ierarhilor noștri – Preasfințitul Părinte Episcop Iustin și al Preasfințitului Părinte Timotei Sătmăreanul -, astăzi, 1 martie 2024, prin coordonatorul Centrului Social „Bunul Samarinean” de la Coroieni – părintele arhimandrit Casian Filip, vicar eparhial -, și părintele Tuns Claudiu – asistent social, s-au mai adăugat bucurii și cuvinte împărtășite cu bunicile care au primit, cu ocazia zilei de de 1 martie, un mărțișor confecționat de tinerii de la ASCOR, filiala Baia Mare, și o floare, cu mesajul de a rămâne mereu în primăvară.
De asemenea, tuturor celor care se ostenesc în cadrul acestei instituții: administrator, asistente medicale, infirmiere, li s-a oferit din partea Ierarhilor prin reprezentanții mai sus amintiți, aceleași bucurii și un mic dar simbolic de 1 martie.
Părintele Casian Filip a transmis mesajul de binecuvântare al Preasfințitului Părinte Iustin, asigurând pe vârstnicii care află aici și pe cei care îi îngrijesc cu timp și fără timp, de prețuire și recunoștință”, arată reprezentanți ai Episcopiei Ortodoxe a Maramureșului și Sătmarului.
C.Ț.















