Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 1 oră în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 2 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - 2 ore în urmă
Muzeografa Gabriela Filip aduce reperele tradiționale mai aproape de tinerii băimăreni - 2 ore în urmă
Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 4 ore în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 5 ore în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 6 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 6 ore în urmă
Cod roșu de caniculă în Maramureș: maxime de 41°C și disconfort termic deosebit de accentuat - 6 ore în urmă
Patru adolescenți din Baia Mare propun o metodă modernă de învățare a istoriei - 6 ore în urmă
Campania „Informare acasă! Siguranță în lume!” a ajuns în Maramureș
Ministerul pentru Românii de Pretutindeni (MRP) a lansat luni, în București, cea de-a doua etapă a campaniei naționale „Informare acasă! Siguranță în lume!”, iar marți, 21 august, secretarul de stat Victor Ionescu s-a aflat în Baia Mare spre a-i informa pe maramureșeni cu privire la drepturile pe care le au în statele membre ale Uniunii Europene. Campania derulată de MRP și de instituțiile partenere are drept scop informarea românilor cu privire la riscurile la care se expun atunci când decid să lucreze, să studieze sau să se stabilească peste hotare. Prima etapă, dedicată tinerilor interesați să studieze sau să lucreze în străinătate, s-a desfășurat în perioada mai-iunie.
Victor Ionescu a declarat că această campanie a fost demarată anul trecut, sub forma unui program-pilot care a avut ca țință localitățile sărace din România, din care foarte mulți localnici au ales să plece pentru a munci peste hotare. A doua etapă desfășurată între 20 august – 25 septembrie se adresează tuturor județelor din țară.
La întâlnire, Dragoș Năcuță, inspectorul-șef al ITM, a insistat pe tema readucerii acasă a românilor plecați în străinătate, prin ofertarea corectă a acestora cu locuri de muncă bine plătite, educație adecvată pentru cei mici și servicii de sănătate la standarde cât mai înalte.















