„Fabrica de eminescieni” și-a deschis porțile pentru elevii din Baia Mare - 16 minute în urmă
Charlie Ottley pregătește un nou film de promovare a Maramureșului - 1 oră în urmă
Tradiție și cultură la Zbor Hub Baia Mare: tinerii sunt invitați la atelierul „Ie românească: Motive tradiționale” - 2 ore în urmă
Minoră dispărută din Baia Sprie. Poliția solicită sprijinul populației - 2 ore în urmă
Clopoțelul a sunat din nou pentru absolvenții promoției 2016 ai Colegiului Economic „Nicolae Titulescu” Baia Mare - 2 ore în urmă
Succes răsunător pentru proiectul INTO THE MAP organizat de Interact Baia Mare și CS MRD Baia Mare - 3 ore în urmă
În această duminică: PS Iustin va sfinți altarul de vară și sala socială „Sfântul Stelian” din Prohia Făurești - 3 ore în urmă
Diplomă de excelență și proiecte editoriale la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” Baia Mare - 6 ore în urmă
La Baia Sprie, tabăra „SPRIA4FUN” aduce aventura și engleza în vacanța de vară - 7 ore în urmă
În Tăuții Măgherăuș continuă lucrările la proiectul de amenajare a zonei Lac Hoșteze - 7 ore în urmă
Sărbătoarea orașului a scumpit castanele
Castanele, simbolul municipiului Baia Mare, s-au scumpit în ultimele zile cu 30% până la 50%. În piețe, aceste fructe se vindeau cu 10 maxim 15 lei kilogramul, acum însă prețul a săltat simțitor. Și aprozarele au adoptat aceeași politică, probabil având în vedere că în această perioadă cererea este în creștere. ”Am cumpărat vineri, de la aprozarul din cartierul Săsar, castane la prețul de 16,9 lei, iar azi prețul este cu 2 lei mai mare. Și la piață, la început de sezon, castanele se vindeau cu 10-12 lei kilogramul, acum sunt mult mai scumpe: 15-18 lei kilogramul” – ne-a declarat, sâmbătă, o băimăreancă. Ce spun comercianții? ”Am scumpit pentru că și noi am cumpărat marfa mai scump”, a argumentat vânzătoarea de la aprozar. Pe de altă parte, la tarabele de la sărbătoarea orașului aceste fructe se vând cu 20 de lei kilogramul, iar cele prăjite – 50 de kilogramul.
















1 Comentariu în această postare
Maria
Cand pretul unui produs se umfla artificial sub forma intelegerii de monopol al unor samsari acel produs nu mai trebuie cumparat.E singura forma de protest a unui consumator.In schimb e si invers,mierea fiscalizata de la Castane se vinde mai ieftin decat alinierea pretului de catre vanzatorii din piete.Asemanator cu castanele e si la magazinele cu produse second hand de prin oras,pe langa faptul ca nu au preturi pe produs (Protectia Consumatorului doarme),nici fiscalizare nu prea exista (in zona pietei Izvoarele in unele magazine,nici macar nu se sinchisesc sa-ti elibereze bon fiscal ).De fapt nici nu prea am vazut case de marcat,iar pretul se stabileste dupa cum se uita vanzatoarea la tine si te evalueaza ca sa te poata prostii.Asta nu mai e comert,iar autoritatile statului,care ar trebui sa protejeze consumatorul impotriva abuzurilor unor comercianti,dorm.