La Baia Sprie, tabăra „SPRIA4FUN” aduce aventura și engleza în vacanța de vară - 10 minute în urmă
În Tăuții Măgherăuș continuă lucrările la proiectul de amenajare a zonei Lac Hoșteze - 30 minute în urmă
Lucrări de reparații pe Varianta de Ocolire Baia Mare - 57 minute în urmă
Parohia „Sfânta Maria” din Baia Mare a celebrat Prima Sfântă Împărtășanie - 2 ore în urmă
Programul slujbelor la Mănăstirea Rohia de sărbătoarea Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul - 2 ore în urmă
Trei ierarhi vor sluji la Mănăstirea Scărișoara Nouă de sărbătoarea Nașterii Sfântului Ioan Botezătorul - 2 ore în urmă
14 echipe s-au întrecut la concursul gastronomic „Flori de Sânziene”; Cine a câștigat competiția de la Tăuții Măgherăuș - 2 ore în urmă
Talentatele Patricia Moldovan și Victoria Petrenciuc vor reprezenta Maramureșul la Festivalul-concurs naţional „Ileana Sărăroiu” - 3 ore în urmă
Lucaciștii au obținut rezultate de excepție la etapa națională a Concursului „Terra – Mica Olimpiadă de Geografie” - 3 ore în urmă
23 iunie, s-a născut bibliograful și istoricul literar Săluc Horvat - 3 ore în urmă
De ce o femeie a primit prin poștă un pachet cu gunoaie
”Let’s do it România” a adunat la un loc mulți voluntari care, la rândul lor, au adunat la un loc multe gunoaie. Acțiune e și o modalitate o metodă de a ne responsabiliza în privința păstrării curățeniei. Dar și gesturile individuale pot contribui la această responsabilizare. O metodă originală de a descuraja aruncarea gunoaielor în locuri nepermise a fost aplicată de un bărbat din Motru. Acesta a găsit niște gunoaie aruncate pe Dealul Bujorăscu din județul Gorj. A avut răbdarea să scotocească prin gunoi până a aflat o factură. De acolo a luat numele și adresa proprietarului: o femeie din Drobeta Turnu Severin. A pus gunoaiele într-un colet – ce a cântărit 11 kg – și l-a expediat prin poștă, fiind ridicat de către destinatară. ”Când eram mic, am aruncat o gumă de mestecat pe jos. Un domn mai în vârstă m-a văzut, a ridicat guma şi mi-a pus-o în păr. De atunci, m-am învăţat minte să nu mai arunc nimic pe jos. Sper că așa va proceda de acum și doamna din Mehedinți” – a declarat expeditorul ecologist.















