Echipa Salvamont Maramureș s-a mărit cu încă doi salvatori montani atestați - 2 ore în urmă
Se fac înscrieri la Academia de fotbal Minerul - 2 ore în urmă
CS Dragonul Baia Mare a urcat pe locul 2 în clasamentul general pe cluburi, în urma rezultatelor deosebite obținute la Campionatul Național de Taekwon-do ITF Târgu Mureș - 3 ore în urmă
Artista băimăreană Iolanda Griga Gherghel, succes internațional la Milano - 3 ore în urmă
Elevii Colegiului „Dragoș Vodă” Sighetu Marmației, performanțe de excepție la Olimpiada Județeană de Istorie - 4 ore în urmă
„Povestea noastră de familie” – activitate dedicată copiilor din Parohia Dumbrăvița, în cadrul unui proiect al Patriarhiei Române - 4 ore în urmă
Casa Orășenească de Cultură Seini va găzdui o seară de film cu intrare liberă - 4 ore în urmă
O nouă ediție de titluri de stat Tezaur - 4 ore în urmă
Incendiu la un imobil de pe bd. Republicii din Baia Mare - 5 ore în urmă
Încă cinci platforme cu eco-insule digitalizate vor fi operaționalizate în Baia Mare - 6 ore în urmă
Gest lăudabil: O familie a donat salvatorilor montani din Cavnic o saltea special confecționată pentru akie (FOTO)
Orice donație pentru cei care salvează vieți este un gest demn de laudă. Iar asta întrucât, odată ajutați, salvatorii pot oferi sprijin celor aflați în nevoie.
Un astfel de gest minunat a fost făcut, zilele trecute, la pârtia Icoana din Cavnic. Salvatorii montani au primit o saltea special confecționată pentru akie (sau achie, care este o sanie specială de salvare).
„Colegii noștri aflați de serviciu au fost chemați la baza pârtiei, unde au avut bucuria de a găsi o familie extrem de frumoasă, care ne-a donat o saltea special confecționată pentru akia cu care transportăm persoanele accidentate până la punctul de prim ajutor.
Fapta ne-a impresionat cu atât mai mult cu cât, spunându-le că dorim să promovăm gestul lor și întrebându-i numele, pentru a le putea mulțumi și public, aceștia au răspuns simplu: că numele lor contează mai puțin, dar important este că sunt prietenii Salvamont și că, prin acest gest, încearcă să ne mulțumească pentru tot ceea ce facem zi de zi!
Mulțumim, oameni buni! Orice alte cuvinte sunt de prisos!…”, au arătat reprezentanții Salvamont Maramureș.
DirectMM.ro


















