Moș Crăciun, pompierii și dilema de la ISU - 21 minute în urmă
România achită o datorie veche de peste 30 de ani către Statele Unite - 49 minute în urmă
Daruri de la jandarmi pentru copiii unei case de tip familial din Baia Mare - 1 oră în urmă
Jandarmii în vizită la Școala Gimnazială „Vasile Alecsandri” din Baia Mare - 2 ore în urmă
Revoluția Română 18 decembrie 1989 – Timișoara sub asediu - 3 ore în urmă
CS Minaur joacă în deplasare ultimul meci din acest an - 4 ore în urmă
Dansatorii maramureșeni Luca Mădăras Aluaș – Hannah Gomboș, pe prima treaptă a podiumului la Campionatul Național de Clase al României şi la Cupa Mystic - 4 ore în urmă
„Colindăm în Țara Codrului”: Spectacol de colinde la Asuaju de Sus - 4 ore în urmă
Numeroase grupuri de colindători au adus vestea Nașterii Domnului și astăzi la Catedrala Episcopală Baia Mare - 6 ore în urmă
A fost inaugurat pasajul de la Italsofa - 6 ore în urmă
Gest lăudabil: Doi polițiști din Țara Lăpușului au salvat un câine care abia dacă se mai putea mișca; Unul dintre ei a dus patrupedul acasă (VIDEO)
Alin și George, polițiști din Maramureș (Țara Lăpușului), se aflau în patrulă când au observat pe marginea drumului un câine care mergea cu greutate. S-au oprit să vadă ce se întâmplă cu el și-au observat cu stupoare că fusese legat cu o sfoară, de gât și de un picior, iar acum de-abia dacă se mai putea mișca. N-au stat pe gânduri nicio secundă, s-au apropiat de cățel și, cu ce-au avut la îndemână, au reușit să-i scoată sfoara, relatează oficialii Ministerului Afacerilor Interne.
Privirea bietului animal eliberat transmite mai mult decât o mie de cuvinte, iar dialogul dintre cei doi camarazi este unul în care ne-am recunoaște fiecare dintre noi. Am simțit și noi, deopotrivă, revolta față de cruzimea cu care a fost tratat acest cățel, dar și dorința de a face bine, de a-l salva.
„Alin a luat cățelul acasă, l-a hrănit și l-a îngrijit, dând astfel o șansă unui animal ce poate și-ar fi găsit curând sfârșitul. Pentru noi, însă, el a făcut mai mult decât atât: a făcut un gest de noblețe sufletească, de care numai oamenii cu suflet mare sunt capabili. Mulțumim celor doi polițiști pentru gestul lor și pentru această dovadă de minunată normalitate!” – au relatat reprezentanții MAI.
C.Ț.
Alin și George, polițiști din Maramureș, se aflau în patrulă când au observat pe marginea drumului un câine care mergea cu greutate.S-au oprit să vadă ce se întâmplă cu el și-au observat cu stupoare că fusese legat cu o sfoară, de gât și de un picior, iar acum de-abia dacă se mai putea mișca. N-au stat pe gânduri nicio secundă, s-au apropiat de cățel și, cu ce-au avut la îndemână, au reușit să-i scoată sfoara.Privirea bietului animal eliberat transmite mai mult decât o mie de cuvinte, iar dialogul dintre cei doi camarazi este unul în care ne-am recunoaște fiecare dintre noi. Am simțit și noi, deopotrivă, revolta față de cruzimea cu care a fost tratat acest cățel, dar și dorința de a face bine, de a-l salva. Alin a luat cățelul acasă, l-a hrănit și l-a îngrijit, dând astfel o șansă unui animal ce poate și-ar fi găsit curând sfârșitul. Pentru noi, însă, el a făcut mai mult decât atât: a făcut un gest de noblețe sufletească, de care numai oamenii cu suflet mare sunt capabili.Mulțumim celor doi polițiști pentru gestul lor și pentru această dovadă de minunată normalitate!
Publicată de Ministerul Afacerilor Interne, Romania pe Luni, 6 aprilie 2020

















1 Comentariu în această postare
Misu
Felicitări, domnilor polițiști.