Publicația argentiniană Doble Amarilla dedică un amplu material arbitrului român István Kovács - 4 minute în urmă
Schimbări importante în sistemul de pensii: vârsta de pensionare crește din nou - 13 minute în urmă
Spectacol aviatic la Baia Mare: Ziua Porților Deschise la Aeroclubul Teritorial „Alexandru Papana” Baia Mare - 23 minute în urmă
25 iunie, ziua în care s-a stins Michael Jackson - 1 oră în urmă
Prognoza meteo Maramureș, joi 25 iunie 2026 - 1 oră în urmă
Propunerea S.O.S. România privind Unirea cu Republica Moldova a trecut tacit de Camera Deputaților - 14 ore în urmă
Exercițiu de simulare a unui incendiu la Penitenciarul Baia Mare - 15 ore în urmă
Concert Adi Istrate în Piața Cetății din Baia Mare - 15 ore în urmă
Premieră pentru Baia Mare: 1.500 de lampioane cu LED vor lumina cerul cu prilejul dialogului cultural româno-chinez - 15 ore în urmă
Ziua Iei a fost celebrată într-o notă festivă la Centrul CASPEV din Baia Mare - 15 ore în urmă
FMI: Războiul din Ucraina va afecta semnificativ economia mondială
Războiul din Ucraina a dus deja la majorarea preţurilor la energie şi la cereale, şi a trimis peste un milion de refugiaţi în ţările vecine, în timp ce a declanşat sancţiuni fără precedent asupra Rusiei, se arată într-un comunicat al Fondului Monetar Internaţional (FMI), transmite Reuters, potrivit Agerpres.
„Deşi situaţia rămâne extrem de fluidă şi perspectivele sunt de incerte, consecinţele economice sunt deja extrem de serioase”, conform comunicatului dat publicităţii sâmbătă, după reuniunea Board-ului Fondului Monetar Internaţional condusă de directorul general Kristalina Georgieva.
„Războiul şi sancţiunile asociate vor avea de asemenea un impact sever asupra economiei mondiale”, avertizează FMI, apreciind că actuala criză creează un şoc negativ pentru inflaţie şi pentru activitatea economică, într-un moment în care presiunea preţurilor era deja ridicată. Pe întreg globul va fi resimţit şocul preţurilor, iar autorităţile trebuie să ofere sprijin fiscal pentru gospodăriile sărace pentru care alimentele şi combustibilul reprezintă o proporţie mai ridicată din cheltuieli. Pagubele economice vor creşte dacă războiul se extinde, consideră FMI.
Sancţiunile dure impuse Rusiei de SUA, ţările europene şi alte state vor avea de asemenea „un impact substanţial asupra economiei globale şi pieţelor financiare, cu efecte negative majore către alte ţări”, avertizează FMI.
Pe lângă pierderile de vieţi omeneşti, Ucraina se confruntă cu pagube economice substanţiale, porturile maritime şi aeroporturile fiind închise şi avariate, multe şosele şi poduri fiind avariate sau distruse. „Deşi este foarte dificil să evaluăm precis necesităţile de finanţare în acest stadiu, este deja clar că Ucraina se va confrunta cu costuri semnificative pentru redresare şi reconstrucţie”, apreciază FMI.
FMI a informat că săptămâna viitoare se aşteaptă să aducă spre aprobare Board-ului solicitarea Ucrainei pentru un împrumut de urgenţă de 1,4 miliarde de dolari, şi discută despre opţiuni de finanţare cu autorităţile din Republica Moldova.
Republica Moldova şi alte ţări care au legături economic strânse cu Ucraina şi Rusia sunt „în mod special” expuse riscului unor probleme de aprovizionare şi întreruperi ale aprovizionării. Echipa FMI discută în mod activ opţiunile de finanţare cu Republica Moldova, care a cerut majorarea şi modificarea actualului program de împrumut cu FMI, în valoare de 558 milioane de dolari, pentru a face faţă costurilor actualei crize, se arată în comunicatul Fondului Monetar Internaţional.










