„Cupa Crăciunului” va aduce magia sărbătorilor pentru șahiștii băimăreni - 13 minute în urmă
Autobuzul lui Moș Crăciun se pregătește să pornească la drum în Baia Mare - 33 minute în urmă
„Feeria de Crăciun: O poveste prin dans și gimnastică ritmică”, la LPS Baia Mare - 47 minute în urmă
Rugăciune și colind la Catedrala „Sfântul Ierarh Iosif Mărturisitorul” din Sighetu Marmației - 50 minute în urmă
Trei zile de sărbătoare: Târgul de Crăciun ,,Poveste de iarnă” de la Târgu Lăpuș debutează astăzi - 1 oră în urmă
„Piața muncii 2025. Strategii, tendințe, perspective”: eveniment dedicat studenților la ZborHub Baia Mare - 1 oră în urmă
5 decembrie – Sorin Grindeanu, președintele PSD - 1 oră în urmă
Prognoza meteo Maramureș – 5 decembrie 2025 - 2 ore în urmă
Moșul a primit o mână de ajutor de la polițiștii maramureșeni - 13 ore în urmă
Vine Laura Codruţa Kövesi acasă? Europa îi alege succesorul - 14 ore în urmă
Florin Cîțu, după incendiul de la „Matei Balș”: Ieșiți din birouri și faceți-vă treaba, altfel plecați cu toții acasă!
Premierul Florin Cîțu a declarat vineri că incendiul de la „Matei Balș”, unde cinci oameni au murit, este rezultatul lipsei de investiții și al modului în care se fac controalele și a transmis un avertisment dur angajaților cu atribuții în acest sens. „Faceți-vă treaba, altfel plecați acasă!”, a spus Cîțu.
„Metehnele sistemului de sănătate și-au făcut prezența și azi în această tragedie.
Deși au fost alocate resurse importante, doar în 2020, 6,1% din PIB, doar o foarte mică parte au fost alocați investițiilor.
E momentul să înțelegem că nu putem merge așa mai departe, nu putem cheltui 95% din resurse doar pentru salarii și sporuri!
Pe lângă aspectul penal, e și o echipă – corpul de control care va prezenta un raport – avem unul preliminar, aștept concluziile finale.
Nu am învățat nimic din experiența de anul trecut (incendiul de la spitalul din Piatra Neamț – n.r.). Așa nu mai merge!
Angajaților din administrație, din Ministerul Sănătate, inspecțiile de sănătate, inspecțiile de control, le spun: ieșiți din birouri, faceți-vă treaba, altfel plecați cu toții acasă!
Fiecare angajat să își facă treaba pentru care e plătit!
E pretenția pe care o am de la angajații din sectorul public”, a spus premierul Florin Cîțu.
Pe de altă parte, el a descris intervenția pompierilor ca fiind eficientă și rapidă.
Sursa – digi24.ro













