USR demonstrează că specializarea este opțională în politică - 15 minute în urmă
Sprijin guvernamental pentru cultura băimăreană: finanțare importantă pentru Teatrul Municipal - 42 minute în urmă
Sergent major Vasile Nechiti, dovada că spiritul de salvator nu se dezbracă odată cu uniforma - 51 minute în urmă
„Crăciun în Maramureș”: A avut loc concertul tradițional de colinde al Protopopiatului Ortodox Român Sighet, ediția a XXII-a - 1 oră în urmă
Tradiționalul Concert de colinde în limbile ucraineană și română va avea loc la Biserica Ortodoxă Ucraineană din Ruscova în această duminică - 1 oră în urmă
Ultima colectare gratuită de aparate electrice de la domiciliu din acest an în Baia Mare - 1 oră în urmă
18 decembrie – Ziua Minorităților Naționale din România - 2 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș – 18 decembrie 2025 - 3 ore în urmă
În Centrul Vechi din Baia Mare: O seară de colind autentic și tradiție, alături de Grupul Iza - 14 ore în urmă
Lecții de la polițiști pentru elevii de la Școala „Lucian Blaga” - 14 ore în urmă
Elevi maramureșeni și turci au participt la un atelier demonstrativ de sculptat în lemn susținut de meșterul popular Sabin Bumb
Joi, 8 mai, în cadrul proiectului International Sister School Project, elevii de la Școala Gimnazială „Ioan Slavici” Tăuții de Sus, împreună cu elevii parteneri de la școala Ercan Akin Fen Lisesi din Burdur, Turcia, au participat la un atelier demonstrativ de sculptat în lemn.
Elevii au fost invitații meșterului popular Sabin Bumb din localitatea Tăuții de Sus. Participanții au fost așteptați la troița din fața gospodăriei de meșterul popular, primarul orașului Baia Sprie și alți reprezentanți ai autorităților locale.
Meșterul popular maramureșean le-a prezentat atelierul său și o parte din obiectele sculptate, precum și colecția de obiecte vechi pe care o păstrează cu sfințenie.
De asemenea, Sabin Bumb le-a vorbit participanților și despre semnificația simbolurilor care se pot vedea pe o poartă tradițională maramureșeană.
„Meșterul popular le-a povestit cu multă emoție cum a deprins arta sculptatului și pasiunea cu care modelează lemnul, dar și sufletele celor care îi calcă pragul atelierului.
Elevii și profesorii din Turcia au avut parte de o experiență autentic maramureșeană, atât prin lecția demonstrativă de sculptat și mânuirea dălților, dar și prin degustarea produselor culinare tradiționale cu care au fost serviți.
Cuceriți de arta sculptatului, de istoria comunității și de tradiția locală, elevii turci vor păstra în amintirea lor această experiență, precum și suvenirul primit, constând într-o plachetă de lemn de piersic, pe care elevii turci, îndrumați de meșterul Bumb, și-au sculptat inițialele numelui.
Îi mulțumim domnului Bumb Sabin pentru ospitalitate și dorința dumnealui de a împărtăși din secretele sculptatului. Sperăm într-o colaborare viitoare cu școala noastră, având convingerea că vom descoperi tineri talentați și pasionați care să ducă tradiția mai departe”, transmit reprezentanții Școlii „Ioan Slavici” – Tăuții de Sus.

Citește și














