Caniculă în Maramureș: recomandări, puncte de prim ajutor și măsuri de prevenire a incendiilor - 4 minute în urmă
Artiști talentați ai Insieme Music School au cucerit scena Festivalului Internațional de Interpretare Muzicală „Ursulețul de Aur” - 14 minute în urmă
Violeta Diana Vele a cucerit Trofeul categoriei de vârstă în cadrul Festivalului „Ursulețul de Aur” - 3 ore în urmă
PS Timotei Sătmăreanul a slujit la slujba priveghiului Preasfințitului Emilian Crișanul - 4 ore în urmă
Icoana Maicii Domnului de la Rohia a ajuns pentru prima dată la Cluj-Napoca - 5 ore în urmă
28 iunie, Elon Musk împlinește 55 de ani - 5 ore în urmă
Prognoză meteo pentru Maramureș, duminică 28 iunie 2026 - 6 ore în urmă
Record la Roma: Aur pentru David Popovici în finala de 100 m liber la Trofeul Settecolli - 14 ore în urmă
Raisa Vlășan, premiul I la Festivalul-Concurs Internațional Eurofolklor București - 16 ore în urmă
Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - în urmă
Bucurie pentru copii: Pereții Centrului de Sănătate Mintală Infantilă din cadrul Spitalul Județean Baia Mare au fost pictați
Iepurilă, dinozaurul şi ursulețul Panda sunt cei mai buni prieteni ai micilor pacienți care ajung la Centrul de Sănătate Mintală Infantilă din cadrul Spitalul Județean „Dr. Constantin Opriş” Baia Mare. Totul a fost posibil ca urmare a unui proiect menit să înfrumusețeze holurile acestui centru.
La nivelul Spitalului Judeţean a fost iniţiat un proiect de voluntariat în parteneriat cu Şcoala Populară de Artă Baia Mare, prin care s-a dorit înfrumuseţarea centrului. Pereţii holurilor au fost „animaţi” cu personaje din basme și desene animate, atât de îndrăgite de micuții pacienți.
Picturile murale au fost realizate de elevele disciplinei Arte Plastice, Bonta Adelina, Lenghel Petra, Petrar Daria, Călăuz Maria şi Boda Bianca sub îndrumarea profesoarei Rus Postumia. Proiectul a fost realizat în perioada februarie – aprilie 2022, în concordanță cu dorința Spitalului Județean de Urgență de a picta pereții centrului. S-a rezonat cu propunerea celor de la Spitalul Județean de Urgență de a picta pereții centrului.
Acest proiect a însemnat atât un joc artistic, cât și o provocare, deoarece în acest centru se lucrează cu emoțiile celor mici. Privind din perspectiva unui copil, totul trebuie să pară o joacă. Privind din perspectiva adultului joaca se transformă în ceva serios şi atunci e nevoie de culoare şi de multă bucurie în suflete. Medicul Coordonator a Centrului de Sănătate Mintală Infantilă, Dr. Varga Otilia Delia mulțumeşte voluntarilor care s-au implicat în acest proiect şi au adus zâmbetul pe chipurile copiilor, dar și conducerii spitalului, care a sprijinit acest demers. Copiii care vor ajunge în acest centru vor avea un mediu vizual mai plăcut, cu scene din poveştile preferate sau din desene animate.
Conducerea Spitalului Județean de Urgență Dr. Constantin Opriş, Baia Mare, precum și personalul Centrului de Sănătate Mintală Infantilă aduc mulțumiri tinerilor pentru efortul depus.
“Prin aceste picturi, a fost adus un plus de culoare, sensibilitate și emoție. Ne dorim ca acest proiect să nu se oprească aici, să continue la Spitalul Județean, deoarece ne străduim ca pe lângă aparatura modernă pe care o achiziționăm să creăm un mediu cât mai plăcut pentru toți pacienții din spitalul nostru”, a declarat managerul Spitalului Județean de Urgență, Alexandru Oros.













