Bucharest Grand Prix Rapid: Sara Șunea, campioană a Maramureșului, a obținut o superbă performanță! Un argint la campionat, la categoria de vârstă!

Un weekend șahist în diferite părți ale țării, în minivacanța de 1 mai. În total, s-au desfășurat trei concursuri de șah, unde Clubul de Sah Tinerii Lei Baia Mare a fost reprezentat de către 3 sportivi.

La Cupa CSU online a participat Uglar Zsofia, care a reușit să ocupe locul 3 la categoria F8 ani. La Cupa Șah la Palat din Cluj Napoca, a participat Bercu Razvan, care a reușit să ocupe și el locul 3 la categoria U8 ani.

Iar la București, la turneul Grand Prix – Campionatul International de Sah Rapid al României, sportiva (cu dubla legitimare LPS Satu Mare și Tinerii Lei Baia Mare), Sara Maria Șunea a ocupat locul 2 la categoria de Elo 1201 – 1300. Performanța sa vine după alte 4 medalii obținute la mijlocul lunii aprilie la Campionatele Naționale.

„Felicitări dragi copii, sunteți minunați și va dorim tot mai multe realizari la șah și să ajungeți ceea ce vă doriți in acest domeniu. Felicitări părinților pentru toată implicarea și devotamentul față de acești copii minunați și față de acest sport. Sunteți minunați! Mulțumim antrenorilor cu care colaboram George Catalin, Gergely Szabo și Rudolf Dombi pentru toată munca și devotamentul față de acești copii. Faceți o treabă extraordinară”, arată Adrian Lucian Griga de la clubul băimărean.

Marea performanță a Sarei Maria Șunea: Maramureșeanca a obținut la „Naționale” o reușită fantastică! 4 noi medalii, pentru micuța campioană la șah!