Ziua Națională a României și 145 de ani de relații diplomatice între România și Franța- dublă sărbătoare celebrată la Marsilia - 31 minute în urmă
Zeci de kilograme de articole pirotehnice confiscate de polițiști în Baia Mare - 2 ore în urmă
Copiii Ansamblului „Florile Chioarului” din Săcălășeni, vizitați de Moș Nicolae - 2 ore în urmă
„Întâlnire între prietenii naturii”: Educație ecologică prin joc și culoare la Școala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza“ din Baia Mare - 2 ore în urmă
Daruri de la Moș Nicolae pentru copiii din Tăuții Măgherăuș - 2 ore în urmă
Psiholog psihoterapeut Cecilia Ardusătan: Când vina organizează emoția - 3 ore în urmă
Start oficial pentru PROALL, un proiect transfrontalier România–Ucraina pentru intervenții la incendii - 3 ore în urmă
Este posibil astăzi Umanismul? (foileton 2) - 5 ore în urmă
Campania Națională de Colectă de Crăciun: Băimărenii sunt invitați să doneze alimente pentru cei aflați în nevoie - 5 ore în urmă
20 de ani de American Spaces la American Corner Baia Mare - 5 ore în urmă
Atenționare meteorologică: Cod galben de intensificări de vânt în tot Maramureșul. La munte sunt așteptate rafale puternice. Vezi până când
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis două atenționări de specialitate care vor viza și regiunea noastră. Sunt așteptate intensificări de vânt.
Astfel, prima avertizare vizează intervalul 25 ianuarie, ora 10.00 – 25 ianuarie, ora 19.00. Fenomene vizate: intensificări ale vântului.
În intervalul menționat, la munte, în nord-vestul, centrul țării și local în sud și sud-est, vor fi intensificări temporare ale vântului cu rafale ce vor atinge și depăși 55…65 km/h și izolat 70 km/h. În zona montană înaltă, la altitudini de peste 1800 m, rafalele vor depăși 80…100 km/h, iar ninsoarea va fi viscolită și zăpada spulberată. Unele intensificări ale vântului, cu viteze în general de 45…55 km/h se vor semnala și în restul teritoriului.
A doua avertizare vizează intervalul 25 ianuarie, ora 19.00 – 26 ianuarie, ora 05.00.
Fenomene vizate: intensificări ale vântului. Zone afectate vor fi ceva mai restrânse. În intervalul menționat, în zona Carpaților Orientali vântul va continua să aibă intensificări cu viteze la rafală de peste 70 km/h, iar la altitudini mai mari de 1800 m, rafalele vor depăși 90…110 km/h și zăpada va fi spulberată. Unele intensificări ale vântului, cu viteze în general de 50…55 km/h, se vor mai semnala la începutul nopții în zona litoralului. În funcţie de evoluţia şi intensitatea fenomenelor meteorologice, Administraţia Naţională de Meteorologie va actualiza prezentul mesaj.
În Maramureș, vorbim despre intensificări de vânt începând cu dimineața de 25 ianuarie și până în zorii zilei de 26 ianuarie. Însă, dacă până seara, acestea se vor manifesta în toată regiunea, începând cu orele serii, vântul va fi mai prezent în zonele montane, așadar aria de acțiune se va restrânge considerabil. În plus, important de spus este faptul că vom avea parte de precipitații. Întâi, vor fi sub formă de ploaie și lapoviță în zonele joase și de lapoviță și ninsoare în cele înalte, iar ulterior vom avea parte de ninsori în toată regiunea, întrucât valorile termice vor scădea treptat, cu fiecare oră. Astfel, de la maxime pozitive în prima parte a zilei, de la 1-3 la 7 grade, vom avea minime strict negative în cursul nopții, de la -7 la -3, -1 grad. După ce ninsorile se vor retrage, se va instala ceața. Vom reveni cu detalii!
C.Ț.















