Sportivii Clubului Sportiv Seini și-au consolidat pregătirea la cantonamentul din Târgu Lăpuș - 35 minute în urmă
Prof. Irina Doce, alături de copiii Cercului de Pictură Borșa–Vișeu de Sus, vor fi prezenți la Gala Națională „România ești Tu” - 58 minute în urmă
28 februarie 1913, s-a născut Gheza Vida - 1 oră în urmă
Pofesorul Richard Kearney va primi titlul de Doctor Honoris Causa la Centrul Universitar Nord Baia Mare - 2 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, sâmbătă 28 februarie 2026 - 2 ore în urmă
Exemplu de curaj și implicare: Voluntara Maria Petrișor a intervenit la timp și a salvat un om - 9 ore în urmă
55 de medalii și locul I pe cluburi pentru sportivii de la Flykick Team Baia Mare la Cupa NYSK 2026 - 13 ore în urmă
Pr. prof. univ. Constantin Necula susține în Baia Mare conferința „Despre frumusețea credinței” - 13 ore în urmă
Știința Explorări, învinsă de „lanterna roșie” - 13 ore în urmă
Primul meci oficial al anului, prima victorie pentru CS Minaur - 14 ore în urmă
Americanii se arată încântați de cultura maramureșeană; În Washington are loc Festivalul românesc “Romanian Weekend at the Wharf” (FOTO)
Autenticitate, folclor, hore și voie bună, reprezentații meșteșugărești și oameni impresionați de cultura maramureșeană, românească – așa putem descrie prima zi a evenimentului “Romanian Weekend at the Wharf”, care a avut loc ieri, 9 iulie, pe malul Potomacului în Washington, DC.
Spectacolele de dans popular și concertele live susținute de artiștii Ansamblului Folcloric Național “Transilvania”, demonstrațiile de meșteșuguri tradiționale oferite de meșterii populari Daniel Leș și Petre Codrea, prezentările turistice au creat o atmosferă românească în Washington, DC, de care s-a bucurat atât publicul american, cât și membrii comunității româno-americane.
Impresionați de folclorul tradițional și de portul popular, publicul prezent s-a alăturat artiștilor Ansamblului „Transilvania” într-o horă mare și au dansat cu mult entuziasm.
Meșterii populari nu au scăpat nici ei de atenția publicului. Olăritul prezentat de maestrul Daniel Leș și sculpturile în lemn ale meșterului Petre Codrea au impresionat fiecare om prezent ieri la eveniment, dornici să afle cât mai multe detalii despre meșteșuguri în sine.
Și colțișorul tradițional de poze a fost în atenția oamenilor care și-au făcut poze pe baloții de fân acoperiți cu tradiționalele cergi de lână.
Festivalul românesc “Romanian Weekend at the Wharf” continuă și azi, 10 iulie, pe malul Potomacului, unde lumea este așteptată să cunoască cultura și tradițiile maramureșene, românești.















