Unde liturghisesc ierarhii în această duminică - 3 ore în urmă
Gravimetrul – proză de Marian Ilea (XVIII) - 3 ore în urmă
Târgul de Sânziene revine la Târgu Lăpuș: meșteri populari și tradiții autentice, pe 25 iunie - 4 ore în urmă
Bazinul descoperit de la Complexul Sportiv Național „Lascăr Pană” își redeschide porțile pentru sezonul de vară - 4 ore în urmă
PS Părinte Iustin a vizitat Mănăstirea Rohia și șantierul noului Altar de vară - 4 ore în urmă
20 iunie 1997, a fost inaugurat Memorialului Victimelor Comunismului și al Rezistenței de la Sighetul Marmației - 5 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, sâmbătă 20 iunie 2026 - 6 ore în urmă
Psiholog psihoterapeut Cecilia Ardusătan: Când emoțiile de examen ajută și când încurcă - 15 ore în urmă
Maramureșeanul Samuel Roman luptă în Spania pentru un loc în Top 100 mondial - 16 ore în urmă
Colonelul Balaș Sergiu de la ISU Maramureș a trecut în rezervă după o carieră dedicată siguranței comunității - 18 ore în urmă
Poliția Locală Baia Mare anunță intrarea în vigoare a parcărilor roșii începând de astăzi
Parcările „roșii” intră în vigoare în Baia Mare de astăzi, 17 martie 2026, anunță Poliția Locală Baia Mare, odată cu finalizarea semnalizării și marcării corespunzătoare a noilor locuri cu regim special de taxare. Aceste schimbări fac parte din aplicarea hotărârii Consiliului Local, adoptată anul trecut, prin care unele locuri de parcare publică sunt reorganizate pentru a reduce staționarea prelungită a autoturismelor în zonele aglomerate ale orașului.
Parcările roșii sunt spații cu plată în regim special, marcate vizibil cu culoare roșie pe carosabil, unde abonamentele de parcare obișnuite nu sunt valabile în intervalul 08:00–16:30 în zilele lucrătoare. În aceste zone, staționarea se achită pe oră, iar scopul măsurii este facilitarea accesului pentru șoferii care au nevoie să oprească pentru perioade scurte în centrul municipiului sau în zonele adiacente serviciilor publice.
Printre parcările care au intrat în această categorie se numără:
• locuri din parcarea de lângă Primăria Baia Mare;
• străzile Culturii, Podul Viilor, Crișan și Vasile Lucaciu;
• bulevardele Regele Mihai I, Unirii, Republicii și Traian;
• parcarea din fața Magazinului Maramureș;
• zone din centrul orașului cu trafic intens.
Poliția Locală Baia Mare va asigura respectarea noilor reguli de circulație și de parcare, aplicând sancțiuni pentru nerespectarea regimului de tarifare și a semnalizării rutiere în parcările roșii. Controlul și constatarea contravențiilor rămân în competența acestei instituții, în baza regulamentelor locale aprobate anterior. Schimbarea marchează o etapă importantă în organizarea parcărilor publice în Baia Mare și vine în întâmpinarea problemelor legate de traficul urban și de stresul generat de lipsa locurilor de parcare, ajustând modul în care spațiul public rutier este folosit de conducătorii auto.
Vasile Petrovan












