Propunerea S.O.S. România privind Unirea cu Republica Moldova a trecut tacit de Camera Deputaților - 6 ore în urmă
Exercițiu de simulare a unui incendiu la Penitenciarul Baia Mare - 7 ore în urmă
Concert Adi Istrate în Piața Cetății din Baia Mare - 7 ore în urmă
Premieră pentru Baia Mare: 1.500 de lampioane cu LED vor lumina cerul cu prilejul dialogului cultural româno-chinez - 7 ore în urmă
Ziua Iei a fost celebrată într-o notă festivă la Centrul CASPEV din Baia Mare - 7 ore în urmă
Dublă lansare de carte la Târgu Lăpuș: Vasile Tămâian propune o reflecție asupra istoriei și memoriei colective - 7 ore în urmă
Măsuri împotriva caniculei: Campania Direcției de Asistență Socială Baia Mare pentru protejarea cetățenilor - 8 ore în urmă
Copiii sunt invitați să participe la Școala de Vară de la Catedrala Episcopală din Baia Mare - 8 ore în urmă
Sărbătoare la CS Ge-Baek Baia Mare: președintele Mihai Sura a devenit oficial antrenor - 9 ore în urmă
Sânzienele din Maramureș au dus magia tradițiilor românești până la Nisa - 9 ore în urmă
Sfaturile jandarmilor montani pentru turiștii care se află în aceste zile în Maramureș
Jandarmii montani maramureșeni împreună cu reprezentanții salvamont se află la datorie și în această perioadă pentru menţinera ordinii publice în staţiunile montane pe traseele turistice și pentru îndrumarea și sprijinirea turiștilor.
Deoarece în stațiunile montane din județul nostru numeroși turiști, atât din țară cât și din străinătate, au ales să-și petreacă sărbătorile pe rit vechi, iar unii dintre aceștia aleg să parcurgă traseele turistice montane sau să practice sporturile de iarnă, jandarmii recomandă următoarele:
- înainte de a pleca în drumeție informaţi-vă temeinic în legătură cu itinerariul propus (dacă este accesibil, marcat sau dacă prezintă porțiuni periculoase) și prognoza meteo;
- plecaţi pe munte doar cu echipament adecvat anotimpului rece. Nu trebuie să vă lipsească lanterna, trusa de prim-ajutor, dispozitive de localizare și telefonul mobil;
- nu riscaţi să plecaţi singuri la drum iar în cazul în care întâlniți animale sălbatice, nu vă apropiați de ele pentru a face fotografii sau pentru a le hrăni;
- acordați respectul faţă de ceilalţi schiori şi snowboarderi de pe pârtie, este esenţial ca toţi să ne comportăm în aşa fel încât să nu ne punem în pericol nici pe noi, dar nici pe ceilalţi;
- aveți grijă de sănătatea dumneavoastră și a celor dragi respectând regulile de protecţie impuse în această perioadă;
- în cazul apariţiei unei situaţii în care vă poate fi pusă în pericol siguranța, solicitați ajutorul jandarmilor montani prin intermediul numărului unic pentru apeluri de urgenţă 112 sau direct jandarmilor aflați în dispozitiv.
„Cu speranța că recomandările noastre vor fi respectate, urăm turiștilor un sejur plăcut în stațiunile montane din județul nostru!” – transmit jandarmii.















