Adi Hădean, băimăreanul care a dus gustul de acasă în toată România - 4 ore în urmă
Sărbătorile Zăpezii au adus distracție maximă la Izvoare Resort - 5 ore în urmă
Credință și solidaritate: Deți Iuga organizează două concerte caritabile de pricesne la Cluj-Napoca și Baia Mare - 6 ore în urmă
După mai bine de 50 de ani, oamenii se întorc spre Lună și nu e o poveste de film - 6 ore în urmă
Nota 1 pentru tema de acasă, sau cum schimbă AI regulile în școli - 8 ore în urmă
De ce tot mai multe țări aleg taxele mai mici - 9 ore în urmă
Carlos Alcaraz îl învinge pe Novak Djokovic și câștigă primul titlu la Australian Open - 9 ore în urmă
Lucrare pastorală, culturală și filantropică: Bilanțul Episcopiei Maramureșului și Sătmarului pe anul 2025 - 10 ore în urmă
Solidaritate prin artă la Târgu Lăpuș: Ateliere caritabile de confecționat mărțișoare pentru sprijinirea unui copil cu sindrom Down - 10 ore în urmă
Băimărenii cu dizabilități vor primi compensații de până la 500 de lei pentru plata impozitelor - 11 ore în urmă
În luna iunie: Salvamontiștii au acordat ajutor pentru sute de persoane aflate pe munte
Asociația Națională a Salvatorilor Montani din România (A.N.S.M.R.) și Consiliul Serviciilor Publice Salvamont au centralizat activitatea pe luna iunie a anului 2021, a celor 42 de structuri județene sau locale salvamont din cele 24 de județe cu activitate de salvare montană din România.
Luna iunie, fiind o lună de debut a sezonului de vară, caracterizată printr-un număr foarte de turiști pe munte, a impus asigurarea asistența de salvare montană la un nivel maxim, zilnic un număr de 500 – 600 de salvamontiști aflându-se la datorie în zonele montane cu afluență turistică mare, în punctele medicale și de intervenție din cca 90 de posturi și baze salvamont.
In această perioadă salvamontiștii au fost solicitați să intervină în 253 acțiuni de salvare și de acordare a primului ajutor medical, acțiuni în care au fost salvate 333 de persoane. Dintre acestea, 94 de persoane accidentate au fost predate serviciilor SMURD sau de Ambulanță, 4 persoane au fost predate elicopterelor SMURD-IGAV, iar, 3 persoane au decedat pe munte, sarcina salvamontiștilor reducându-se la recuperarea acestora și transportul pentru predarea la serviciile IML.
Din numărul total de intervenții, 222 intervenții au avut loc în zona montană – fiind salvate 302 persoane, 27 persoane s-au prezentat și au beneficiat de prim ajutor la cabinetele medicale ale bazelor Salvamont, iar 4 intervenții au avut loc în afara zonei montane, în locuri greu accesibile, acțiuni la care salvamontiștii au fost solicitați să intervină cu mijloacele și tehnicile lor specifice pentru soluționarea cazurilor.
Prin Dispeceratul Național Salvamont-Vodafone/Fundația Vodafone au fost primite, direct, 179 apeluri prin care anunțau accidente montane, restul apelurilor de urgență fiind primite și preluate direct de către salvamontiști prin Serviciul Unic de Urgență 112 sau prin dispeceratele locale ale echipelor salvamont.
De asemenea, în cursul lunii martie s-au primit 1075 apeluri prin care solicitau informații despre zona montană, dintre acestea, 547 de apeluri au fost înregistrate la Dispeceratul National Salvamont-Vodafone/Fundația Vodafone, restul de 428 de apeluri fiind făcute direct structurilor Salvamont locale sau județene.
Structurile Salvamont avut un grad de răspuns de 100% la solicitările specifice domeniului de activitate, doar cu resursele proprii, acest lucru confirmând că acestea sunt organizate corespunzător, își dimensionează corect, își dezvoltă permanent resursele umane și materiale și, în activitatea derulată, nu au solicitat și au demonstrat că nu au nevoie de alte resurse, exceptând cele de preluare pentru transport al accidentaților către unitățile medicale, ambulanțe SAJ, SMURD, respectiv elicoptere IGAV-SMURD, resurse care au fost asigurate corespunzător în baza relației de coordonare operativă existentă cu Departamentul pentru Situații de Urgență din cadrul Ministerului de Interne.
În cadrul celor 42 de structuri Salvamont din România, singurele structuri abilitate oficial si care dețin personal operativ de intervenție, pregătit profesional si atestat pentru a interveni pentru salvarea persoanelor accidentate în zona montană, activează ca personal operativ de intervenție un număr de circa 800 de salvatori montani atestați, 300 de salvatori montani angajați, 482 de salvatori montani voluntari, alături de care, cca 350 de salvatori aspiranți și debutanți se află în diverse etape de formare profesională.
Cunoscând specificul și numărul mare de intervenții în sezonul de vară, în toate zonele de practicare a activitățile sportive și turistice, pe traseele turistice, în bazele, posturile și refugiile Salvamont, serviciile Salvamont vor asigura efective de salvatori montani dimensionate adecvat, astfel încât să se reușească intervenția cu operativitate în situația producerii de accidente.
Echipele Salvamont, singurele structuri care dețin competența legală, personal pregătit profesional și atestat pentru a interveni în soluționarea accidentelor montane în care sunt implicate persoane cu afecțiuni medicale pot fi alertate prin Sistemul Național Unic de Urgență 112 și prin intermediul Dispeceratului Național Salvamont- Fundația Vodafone ( 0372126668 sau 0SALVAMONT) sau de pe aplicația SALVAMONT-VODAFONE pentru telefoanele mobile, se arată într-un comunicat Salvamont România.















