Elevii școlii de muzică „Recreart” vor susține concertul „Acasă de Crăciun”, în Baia Sprie - 25 minute în urmă
„Sară de Colinde, Folclor și Tradiții Maramureșene”, la Cluj-Napoca - 46 minute în urmă
Știința Explorări, a doua victorie în trei zile cu CSM București - 50 minute în urmă
Drumul Expres Baia Mare – Satu Mare, la un pas de finanțare - 1 oră în urmă
Piesa de teatru „Povești încurcate sub Steaua Crăciunului” a fost pusă în scenă de personalul Gradiniței cu Program Prelungit Târgu Lăpuș - 2 ore în urmă
Tragedie în localitatea Tisa, Maramureș - 2 ore în urmă
Tenismenul Frederic Motica a ieșit campion la „Turneul Campionilor” din Cluj-Napoca - 4 ore în urmă
Tinerii Lei au obținut rezultate încurajatoare la Festivalul de Șah „Lions” desfășurat la Cluj-Napoca - 4 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș – 9 decembrie 2025 - 4 ore în urmă
9 decembrie 1957 – S-a născut istoricul și criticul literar Gheorghe Glodeanu - 4 ore în urmă
Vremea și drumurile în 13 februarie
Vremea. Astăzi, 13 februarie, vremea va fi apropiată de normalul termic al perioadei. Cerul va fi temporar noros. Izolat, în prima parte a zilei, vor cădea precipitații slabe mixte în zona joasă, iar la munte va ninge. Vântul va sufla slab la moderat, cu intensificări îndeosebi în zona montană înaltă. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 3 și 7 ͦ C, iar cele minime între -5 și 0 ͦ C.
Drumurile. Circulația rutieră se desfășoară în condiții de iarnă. Carosabilul sectoarelor de drumuri naționale este curat și parțial umed în zonele de deal și de ses. La munte, carosabilul este curat și umed. Pe DN18, în Pasul Prislop, între km 156 și km 181, carosabilul este acoperit cu un strat de zăpadă care măsoară un cm. Vizibilitatea este redusa de ceață în Pasul Prislop, sub 100 de metri, între km 160 și km 181. Carosabilul este curat și umed pe sectoarele de drumuri județene.
Râurile. Debitele și nivelurile cursurilor de apă din județ au fost în scădere ușoară. Gheața se găsește doar la malul râului Ruscova.
Zăpada măsoară: 32 cm – Băiuț; 22 cm – Cavnic; 18 cm – Vf. Iezer; 14 cm – Baia Borșa; 12 cm – Luhei; 11 cm – Groșii Țibleșului; 8 cm – Pasul Gutâi; 7 cm – Firiza; 6 cm – Săcel; 4 cm – Suciu de Jos, Moisei; 3 cm – Coroieni; 2 cm – Valea Vaserului, Mara; 1 cm – Târgu Lăpuș.















