Minunea Croația, în finala mondială cu Franța (VIDEO)

Croația – Anglia: 2-1 ( cu gol înscris în prelungiri, în min 109, de Mandzukici  – vezi foto), după o semifinală frumoasă, mult mai spectaculoasă decât Franța- Belgia. După trei calificări în meciuri cu prelungiri (două și cu penalty-uri de departajare), Croația a jucat deja un meci în plus (cele trei reprize de prelungiri de câte 30 de minute dau durata unei partide). Dar în toate cele trei meciuri, Croația  a avut bară (două partide) și un penalty ratat în prelungiri. Așa încât pare că loteria penalty-urilor a fost dreaptă cu croații. Ei pornesc și în finala cu Franța cu șansa a doua.Dar cu croații nu știi niciodată…

Iată și ultimele două partide ale maratonului fotbalistic de la campionatul mondial din Rusia:

Finala mică, 14 iulie, ora 17:00. Belgia – Anglia (Sankt Petersburg) – TVR 1, TVR HD

Finala mare, 15 iulie, ora 18:00. Franța – Croația (Moscova/Lujniki) – TVR 1, TVR HD