Gheorghe Chindriș, maramureșeanul care a creat primul sat românesc din SUA, găsit decedat în casă - 8 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Scurtă meditație la Dreapta Judecată a lui Dumnezeu - 9 ore în urmă
Maramureș, în Top 10 Destinații FIJET România 2026 - 9 ore în urmă
Fărșangul din Dămăcușeni, ritualul care vestește primăvara în Țara Lăpușului - 11 ore în urmă
Șoferii care contestă suspendarea vor putea rămâne fără permis până la decizia finală - 11 ore în urmă
Paula Seling avertizează asupra unor conturi false care îi folosesc identitatea pentru a cere bani și cadouri - 14 ore în urmă
„Mărțișor – leagăn de dor”: La Sarasău se organizează un atelier de creație pentru copii - 14 ore în urmă
Blind Date with a Book – o întâlnire surprinzătoare cu lectura la Liceul Teoretic „Bogdan-Vodă” din Vișeu de Sus - 14 ore în urmă
Primăvară azi, iarnă mâine: ce anunță meteorologii - 14 ore în urmă
Gravimetrul – proză de Marian Ilea (I) - 15 ore în urmă
65 de produse tradiţionale atestate în Maramureş
În judeţul Maramureş sunt atestate în total 65 de produse tradiţionale, conform unui raport de activitate pe anul 2018 al Direcţiei pentru Agricultură.
Produsele tradiţionale atestate au următoarea componenţă: produse din carne (28), produse lactate (10), de panificaţie şi patiserie (11), legume – fructe (6), sucuri şi siropuri (4), băuturi alcoolice (6).















