Diversitatea culturală într-o lume tot mai fragmentată - 2 minute în urmă
Dragoste și emoție la Muzeul Maramureșan din Sighetu Marmației: Un „DA” spus printre tradiții - 29 minute în urmă
Veste bună, podul istoric de peste Tisa rămâne deschis pentru pietoni și urgențe - 30 minute în urmă
„Cărările Copilăriei” la Suciu de Sus, cu sute de participanți pe traseele Maramureșului - 37 minute în urmă
Cercetașii Maramureșului au încheiat anul cercetășesc printr-un eveniment deosebit - 1 oră în urmă
21 iunie, este Ziua Europeană a Muzicii - 1 oră în urmă
Liceul Tehnologic de Transporturi Auto Baia Sprie este oficial „Bullying Proof” - 2 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, duminică 21 iunie 2026 - 2 ore în urmă
În această seară, Jupiter și Mercur oferă un spectacol rar pe cerul serii - 14 ore în urmă
Muzică, dans și voie bună la CASPEV Baia Mare, într-un eveniment dedicat începutului de vară - 15 ore în urmă
Dumbrăvița în sărbătoare: Parastas la „Crucea Eroilor” și spectacol de cântece patriotice
Comunitatea din Dumbrăvița a marcat Ziua Națională printr-o serie de evenimente dedicate memoriei eroilor și valorilor naționale.
Ieri, 30 noiembrie, localnicii s-au adunat la „Crucea Eroilor”, iar apoi s-au bucurat de un spectacol susținut de corurile parohiilor din comună și de elevii Școlii Profesionale.
„De sărbătoarea Sfântului Apostol Andrei și în ajunul sărbătorii de 1 Decembrie, comuna Dumbrăvița s-a aflat în sărbătoare.
Începând cu ora 15:30, s-a săvârșit un parastas de pomenire a eroilor, la „Crucea Eroilor” din curtea bisericii, cu acest prilej fiind depuse și coroane de flori.
Apoi, la Centrul Cultural Dumbrăvița, a avut loc un recital de cântece patriotice, susținut de corurile din parohiile din comună și de copiii și tinerii Școlii Profesionale Dumbrăvița.
La mulți ani, România!
La mulți ani, Dumbrăvița!”, transmite pr. paroh Bogdan Ciocotișan.














