Final de eră în fotbal. Cristiano Ronaldo spune că se pregătește de retragere - 5 ore în urmă
Constantin Brâncoveanu, domnul care nu și-a lepădat credința nici în fața morții - 6 ore în urmă
Clipa de natură - 8 ore în urmă
Aur pentru România la Europene! La numai 15 ani, Aniela Tudor este campioană europeană la sărituri - 10 ore în urmă
Noi ne topim, Antarctica îngheață. O planetă care știe să ne amintească de extreme - 10 ore în urmă
Casa Verde se schimbă în 2026: banii merg către baterii, nu către panouri - 11 ore în urmă
Cinci seri de film sub cerul liber, la Sighetu Marmației. MMIFF 2026 vine la Muzeul Satului - 12 ore în urmă
David Popovici a primit oficial distincția pentru cel mai bun înotător european al anului 2025 - 15 ore în urmă
Părintele Constantin Necula revine la Baia Mare pe 21 august - 16 ore în urmă
Motorina s-a ieftinit de azi. În unele benzinării a coborât deja sub 10 lei pe litru - 17 ore în urmă
Schimbare de conducere la CAS Maramureș
Din 3 mai 2025, Casa de Asigurări de Sănătate Maramureș are un nou director general interimar – Adrian Mădăras, cel care până recent a ocupat funcția de coordonator al Direcției Relații Contractuale din cadrul aceleiași instituții. Numirea sa vine în locul Mihaelei Codruța Curta, al cărei mandat s-a încheiat.
Schimbarea conducerii are loc într-un context complicat, în care sistemul de sănătate local se confruntă cu lipsuri importante, în special în ceea ce privește resursa umană și capacitatea de gestionare a unui volum de muncă tot mai mare. Noul director a anunțat că își propune să întărească structura internă a instituției, să optimizeze colaborarea cu furnizorii de servicii medicale și să aplice un stil de conducere bazat pe deschidere, transparență și implicarea echipei.

Adrian Mădăras va ocupa funcția de interimar până la organizarea concursului oficial pentru poziția de director executiv, așa cum prevede regulamentul Casei Naționale de Asigurări de Sănătate.
Pe lângă cariera în domeniul public, Mădăras a fost și implicat în afaceri, fiind partener într-o firmă de IT, King Systems SRL, administrată de soția sa. Firma a fost, în trecut, beneficiara unor contracte cu instituții publice din domeniul sănătății, inclusiv cu CAS Maramureș, potrivit informațiilor apărute în presă în anul 2010.
Rămâne de văzut dacă experiența profesională și planurile declarate ale noului director vor reuși să aducă stabilitate și îmbunătățiri reale în activitatea unei instituții esențiale pentru accesul la servicii medicale în județul Maramureș.
Vasile Petrovan














