„Tânjaua Hotenarilor” are loc în acest final de săptămână; Vechiul obicei agrar atrage an de an numeroși participanți - 4 ore în urmă
Intervenție a salvamontiștilor în zona Strâmbu Băiuț în sprijinul unui bărbat accidentat - 5 ore în urmă
Etapă fără surprize în Liga 5 - 5 ore în urmă
Povestea tenismenei Karla Pop: de la primul antrenament, la performanțele obținute în turneele FRT - 6 ore în urmă
Peste 600 de sancțiuni contravenționale aplicate de polițiștii maramureșeni în minivacanța de 1 Mai - 7 ore în urmă
DGASPC a organizat o întâlnire de formare privind prevenirea consumului de substanțe interzise la Sighetu Marmației - 8 ore în urmă
42 de infracțiuni constatate în primele trei zile ale lunii de polițiștii de frontieră din cadrul ITPF Sighet - 9 ore în urmă
Doina Cornea, opt ani de la trecerea la cele veșnice - 9 ore în urmă
DanceLight Studio Baia Mare, două locuri I la Black Swan Dance Competition - 9 ore în urmă
Opera „Bărbierul din Sevilla” va fi pusă în scenă la Centrul Cultural „Titiana Mihali” din Borșa - 10 ore în urmă
„Tânjaua Hotenarilor” are loc în acest final de săptămână; Vechiul obicei agrar atrage an de an numeroși participanți
Duminică, 12 mai, de la ora 12.00, la Hoteni (comuna Ocna Șugatag) se va desfășura cea de-a 54-a ediție a evenimentului „Tânjaua Hotenarilor”, acesta fiind un festival de obiceiuri agrare. Mai exact, este dedicat primului gospodar care a ieșit la arat.
An de an, tradiționalul eveniment atrage numeroși participanți. După ritualul agrar, manifestarea va continua cu un spectacol de amploare. Iată invitații: Florentina și Petre Giurgi, Mirela și Dănuț Florea, Mirela, Maria și Mihai Nemeș, Frații Chindriș, Grupul Voia Bună, Andrei Petreuș și Ghiță Pîrja, Raluca Covaci, Leticia Hotea, Alexandru Bota.
Vor participa, de asemenea, ansamblurile folclorice Coconii din Breb, Coconii Deseștiului, Florile Cosăului din Budești, Ansamblul Liceului Tehnologic Ocna Șugatag și Ansamblul folcloric Berbeștenii. Evenimentul va fi prezentat de Adi Iorga.
Acesta este organizat de Consiliul Județean Maramureș, Primăria și Consiliul Local Ocna Șugatag și Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale ”Liviu Borlan” Maramureș.
Sursa foto: Radu Trufan
















